Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wzywa NATO do wysłania większej liczby żołnierzy w odpowiedzi na obawy o Rosję

Published

on

Żołnierze Gwardii Narodowej Armii USA z 3. Dywizjonem (Jacob Bradford / Armia USA)

STUTTGART, Niemcy – Polska wezwała NATO do wysłania posiłków na wschód z powodu obaw o rozbudowę wojsk rosyjskich w pobliżu Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek w siedzibie NATO w Brukseli, że w związku z obawami o intencje Rosji w regionie potrzebna jest zwiększona obecność wojskowa wzdłuż wschodniej flanki NATO.

„Ta ostrożność i czujność ze strony NATO, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo wojskowe sojuszników, jest konieczna” – powiedział Duda dziennikarzom po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Duda powiedział, że zwiększona obecność NATO może zostać zademonstrowana poprzez wzmocnienie jego roli w policji powietrznej i nadzorowaniu granic na wschodzie, a także poprzez rozmieszczenie dodatkowych jednostek w regionie. Powiedział też, że należy rozważyć „wzmocnienie gotowości operacyjnej” jednostek NATO już stacjonujących w Polsce i krajach bałtyckich.

„Jest to również nasze wezwanie do zwiększenia gotowości Sojuszu, strategicznej ostrożności, aw szczególności monitorowania tej sytuacji na wschodniej flance NATO” – powiedział.

Wniosek pojawia się, ponieważ Polska zmaga się z kryzysem na granicy z Białorusią, bliskim sojusznikiem Rosji.

Tysiące migrantów, próbując przedostać się do Polski, od tygodni uwikłało się w impas graniczny. Podobne wydarzenia miały miejsce na granicy białoruskiej z jej sojusznikami Litwą i Łotwą, gdzie we wtorek spotkają się ministrowie spraw zagranicznych NATO na rozmowy.

Sojusznicy zarzucili rządowi Białorusi, na którą narażona jest seria sankcji gospodarczych ze strony Unii Europejskiej, organizowanie kryzysu granicznego.

W międzyczasie rozbudowa rosyjskiej armii poza wschodnią Ukrainą wzbudziła obawy, że Moskwa planuje inwazję na ten kraj na dużą skalę.

Dla NATO obie kwestie będą wysoko na porządku dziennym, gdy ministrowie spraw zagranicznych spotkają się w Rydze przez dwa dni.

READ  Matteo Salvini: Wiadomości o zakażeniach koronawirusem to „medialny terroryzm”

Stoltenberg podkreślił, że sojusznicy byli już dobrze reprezentowani w regionie. Chociaż NATO od dawna prowadzi misje policji powietrznej nad krajami bałtyckimi, od 2017 r. rozmieszcza również grupy bojowe we wszystkich trzech krajach bałtyckich i w Polsce, aby chronić się przed możliwą agresją rosyjską.

W Polsce armia amerykańska odpowiada za dowodzenie wielonarodowym kontyngentem, który działa około 80 kilometrów od granicy z rosyjską eksklawą wojskową Kaliningradem.

„W Polsce jest też dużo NATO… więc Polska stoi za NATO, a NATO jest za Polską” – powiedział Stoltenberg.

Strzał autora w głowę

John Vandiver

John donosi o działaniach wojskowych USA w Europie i Afryce. Ze Stuttgartu pracował wcześniej dla gazet w New Jersey, Północnej Karolinie i Maryland. Jest absolwentem Uniwersytetu Delaware.ćwierkać


E-mail

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.