Connect with us

Nauka

Polska wznowi wycinkę w starym Puszczy Białowieskiej

Published

on

Polska wznowi wycinkę w dawnym Puszczy Białowieskiej w tym roku – wynika z dokumentów podpisanych we wtorek przez ministra rządu, w ruchu, który grupa ekologiczna nazwała „pluć w twarz”. Ważnym punktem konfliktu między Polską a Unią Europejską w latach 2016-2018 okazał się wzrost wycinki lasu, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przy granicy z Białorusią.

Polska zawiesiła wycinkę na dużą skalę po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł w kwietniu 2018 r., Że naruszyła przepisy dotyczące ochrony środowiska, ale władze pracują nad nowymi kwotami dla gospodarki leśnej, aby zwiększyć wycinkę do 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało nowe kwoty dla dwóch z trzech nadleśnictw we wtorek, mówiąc, że jest to zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej.

Władza wykonawcza UE nie była od razu gotowa do komentowania. Komisja uprzednio ostrzegła Polskę o sankcjach finansowych, jeśli nie zastosuje się do decyzji ETS. Twierdzi, że Polska nie cofnęła jeszcze aneksu do planu urządzenia lasu na lata 2012-21, który pozwala na trzykrotne pozyskanie drewna.

Wiceminister klimatu Edward Siarka powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Białowieży, że podpisanie dokumentów zezwalających na dalsze pozyskiwanie drewna nie narusza decyzji ETS. Siarka powiedział, że Komisja zakwestionowała tylko proponowaną kwotę dla jednego z trzech nadleśnictw i oświadczyła, że ​​cięcie w pozostałych dwóch nadleśnictwach nie rozpocznie się przed zakończeniem sezonu lęgowego dzikich ptaków na tym obszarze. Cięcie nie nastąpiłoby na obszarach leśnych, które mają więcej niż 100 lat.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny powiedział, że wtorkowe posunięcie pomoże lokalnym społecznościom w zaspokojeniu ich potrzeb grzewczych, ale Adam Bohdan z ekologicznej organizacji pozarządowej Wild Poland Foundation odrzucił decyzję. „Traktujemy to jak plucie w twarz… Spróbujemy przekonać ważne instytucje, aby zaprzestały wycinki” – powiedział.

READ  7 lat więzienia w sprawie narkotykowej Fed z powiązaniami z West Hartford

(Ta historia nie była edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z dystrybuowanego źródła).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *