Connect with us

Sport

Polska wysyła pomoc migrantom utkniętym na granicy z Białorusią | Wiadomości, sport, praca

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd poinformował we wtorek, że wysłał namioty, koce, generatory prądu i inne przedmioty, aby pomóc około 30 uchodźcom i migrantom, którzy utknęli na granicy kraju z Białorusią od ponad dwóch tygodni.

Polscy urzędnicy nalegali, aby grupa z Afganistanu, Iraku i innych krajów pozostała na terytorium Białorusi i nie została wpuszczona do Polski. Na granicy czeka rządowy konwój transportowy, który ma wjechać na Białoruś.

Polska i kraje bałtyckie, które również graniczą z Białorusią, oskarżyły rząd w Mińsku o zachęcanie migrantów do wjazdu do ich krajów. Mówią, że w odwecie dla Unii Europejskiej nałożenie sankcji na białoruskich urzędników za rozprawienie się z odmiennymi poglądami po kontrowersyjnej reelekcji prezydenta Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 roku.

Premier Polski Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek straże graniczne w regionie i pochwalił ich za utrzymanie granicy zamkniętej i bezpiecznej.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, poinformowała, że ​​jest w kontakcie z polskimi władzami i uważnie monitoruje rozwój sytuacji na granicy.

„Zdecydowanie odrzucamy próby instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych” Powiedział rzecznik Christian Wigand w Brukseli. „Nie możemy zaakceptować prób podżegania lub wyrażania zgody na nielegalną migrację przez kraje trzecie” wobec UE.

Wigand podkreślił również potrzebę „Uporządkowane zarządzanie granicami” oraz „pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów”.

Opozycyjni politycy i organizacje humanitarne krytykują polski prawicowy rząd za nieudzielenie pomocy unieruchomionym migrantom, którzy spali na zewnątrz.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaapelowała do Polski o wpuszczenie grupy i zapewnienie pomocy medycznej i prawnej.

Ale Warszawa odmawia tego.

„Jeśli przyjmiemy tę grupę, w następnej chwili nie będziemy mieli 10 czy 20… ale 1000, 2000 i 10 000” Osoby, które chciały wejść – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

„Nie wolno nam zapominać, że jest to… celowo skierowane do Polski, coś w duchu zemsty za naszą pomoc społeczeństwu obywatelskiemu na Białorusi”. Powiedział iloraz.

READ  Niezapomniany dzień dla Ganemat

Polska udzieliła schronienia grupie dysydentów, którzy uciekli z Białorusi.

Otrzymuj najnowsze wiadomości i nie tylko w swojej skrzynce odbiorczej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *