Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wyraża zaniepokojenie „niebezpiecznym” sojuszem rosyjsko-chińskim

Published

on

Premier Polski w środę nazwał sojusz chińsko-rosyjski „niebezpiecznym” po tym, jak chiński przywódca Xi Jinping zakończył trzydniową wizytę w Moskwie.

„Wizyta prezydenta Chin w Moskwie budzi nasz niepokój, ta oś Chiny-Moskwa jest niebezpieczna” – powiedział dziennikarzom Mateusz Morawiecki po przyjęciu w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishidy.

Xi opuścił Rosję w środę po szczycie z prezydentem Władimirem Putinem, który, jak powiedzieli, zwiastował „nową erę” w ich związkach i demonstrował jedność przeciwko Zachodowi.

Putin i Xi rozmawiali o wojnie na Ukrainie, ale ich rozmowy zakończyły się bez wyraźnego sygnału przełomu w sposobie zakończenia walk.

Putin pochwalił 12-punktowe stanowisko Pekinu w sprawie konfliktu, które zawiera wezwanie do dialogu i poszanowania suwerenności terytorialnej wszystkich krajów.

Ale Polska, jeden z najbliższych sojuszników Ukrainy, ostrzegała przed zacieśnianiem współpracy między Pekinem a Moskwą.

„Próbujemy przekonać Chiny, by nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej” – powiedział dziennikarzom Morawiecki.

Kreml w środę odrzucił „wrogą” reakcję Zachodu na szczyt Putin-Xi.

„Jeśli chodzi o reakcję kolektywnego Zachodu, fakt, że ta reakcja przybrała nieprzyjazny i wrogi charakter we wszystkich kwestiach, nie jest dla nikogo nowy” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

READ  Zwiniarz, Iława. Ciała pary zostały znalezione przez lekarzy w jeziorze
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *