Connect with us

Sport

Polska wybiera byłą partię rządzącą Spin Doctor na stanowisko w Banku Światowym

Published

on

Polska wybiera byłą partię rządzącą Spin Doctor na stanowisko w Banku Światowym

(Bloomberg) – Strateg polityczny, który zdaniem krytyków pomógł przekształcić polską telewizję publiczną w tubę rządu, dołączył do Banku Światowego jako nowy przedstawiciel kraju.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Jacek Kurski, który kierował telewizją publiczną przez ostatnie siedem lat, aż do zwolnienia we wrześniu, dołączy do międzynarodowego pożyczkodawcy jako wiceprezes grupy krajów, na czele z Polską i Szwajcarią, poinformował w środę polski bank centralny. Jego kandydaturę zgłosił wojewoda Adam Glapiński.

Samozwańczy „bulterier” Jarosława Kaczyńskiego, potężnego lidera rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, Kurski zamienił telewizję publiczną w „narzędzie propagandowe” dla niezależnej grupy medialnej rządu, wynika z raportu Reporterów bez Granic, grupa rzeczników.

56-letni Kurski jest stałym członkiem Prawa i Sprawiedliwości od 2002 roku i pomógł partii dojść do władzy w 2005 roku. Przypisuje mu się, że pomógł Lechowi Kaczyńskiemu – nieżyjącemu bratu bliźniakowi lidera partii – wygrać w tym roku prezydenturę, sugerując, że dziadek jego głównego przeciwnika politycznego „dobrowolnie” zaciągnął się do Wehrmachtu podczas II wojny światowej.

Po tym, jak zarzuty okazały się fałszywe, Kurski został na krótko wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości.

Podobno planował powrót do polityki po odejściu z telewizji publicznej, aby pomóc partii rządzącej wzmocnić jej słabnące poparcie przed przyszłorocznymi wyborami.

Porzucone ambicje?

Decyzja o przystąpieniu do Banku Światowego oznacza rezygnację z pewnych ambicji w życiu publicznym, powiedział Kurski w środę na Twitterze. „Zawsze myślałem, że poza polityką nie ma życia. Jak się okazuje, jest”.

Kurski jest ekonomistą, absolwentem handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Gdańskim – poinformował bank centralny. W poniedziałek wziął udział w swoim pierwszym posiedzeniu szwajcarsko-polskiego okręgu wyborczego, w skład którego wchodzą także Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

READ  Polska przejeżdża Girarda | Wiadomości, sport, praca

Wyznaczenie przedstawiciela danego kraju „należy wyłącznie do jego rządu” – powiedział Bank Światowy w oświadczeniu. „Bank nie zatwierdza kandydatów; jego rola ogranicza się do zarządzania spotkaniami”.

(Aktualizacje z komentarzami Kurskiego i Banku Światowego, począwszy od akapitu siódmego.)

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *