Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska utrzymuje stopy procentowe na stabilnym poziomie w związku z przygotowaniami Warszawy do przekazania władzy

Published

on

Polska utrzymuje stopy procentowe na stabilnym poziomie w związku z przygotowaniami Warszawy do przekazania władzy

(Bloomberg) – Polski bank centralny drugi miesiąc z rzędu pozostawił koszty pożyczek na niezmienionym poziomie, przyjmując bardziej ostrożne podejście do polityki pieniężnej w związku z przygotowaniami proeuropejskiego rządu do przejęcia władzy.

Decydenci w Warszawie pozostawili główną stopę procentową na poziomie 5,75%, zgodnie z opinią wszystkich 36 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg. Stopa inflacji rok do roku spada przez dziewięć miesięcy z rzędu, ale pozostaje ponad dwukrotnie wyższa od celu banku centralnego wyznaczonego na listopad na poziomie 6,5%. Obniżony złoty traci.

Przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej następuje po okresie zawirowań monetarnych. Nieoczekiwana decyzja gubernatora Adama Glapińskiego o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych we wrześniu wywołała gwałtowny spadek kursu złotego i zarzuty o ingerencję polityczną w imieniu jego sojuszników w rządzie nacjonalistycznym.

Jednak po tym, jak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość w wyborach 15 października, Glapiński zmienił kurs i pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, powołując się na nowe ryzyko fiskalne. Gubernator, który jest pod lupą nowej administracji Donalda Tuska, powiedział, że prawdopodobnie wstrzyma się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych do czasu uzyskania większej przejrzystości polityki i nowej prognozy inflacji w marcu.

„Rada przyjęła postawę wyczekującą i uwaga rynku zostanie zwrócona na komunikat prasowy i jutrzejszą konferencję prasową” – powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium SA. „Nie powinno to zmienić oczekiwania, że ​​stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie w nadchodzących miesiącach i naszym zdaniem do marca.”

Ekonomiści MBanku SA pod przewodnictwem Marcina Mazurka w odpowiedzi na tę zapowiedź powiedzieli: „Do zobaczenia w marcu”, natomiast analitycy Banku Pekao SA pod przewodnictwem Ernesta Pytlarczyka stwierdzili, że „przez wiele miesięcy nic się nie wydarzy”.

READ  W biznesowej dzielnicy Warszawy zostaje otwarte pierwsze w Polsce „centrum mobilności”

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, i jego sojusznicy zapowiedzieli, że postawią szefa banku centralnego przed specjalnym sądem, który zbada stronniczość polityczną, nieprawidłowości w programie skupu obligacji banku i niepowodzenia w walce z inflacją.

Glapiński, który w czwartek o 15:00 czasu warszawskiego zorganizuje konferencję prasową, konsekwentnie zaprzecza wszelkim stawianym mu zarzutom. Bank centralny opublikuje komunikat także w środę o 16:00.

Polska waluta została wzmocniona przez nowo odkrytą jastrzębią postawę banku centralnego i notowania wobec euro osiągnęły niemal trzyletnie maksimum. W reakcji na tę wiadomość złoty odrobił straty i był dziś o 0,2% słabszy wobec euro. W tym kwartale zyskała jak dotąd 6,8%, co czyni ją najsilniejszą wśród walut rynków wschodzących śledzonych przez Bloomberg.

– Przy wsparciu Piotra Bujnickiego i Barbary Sladkowskiej.

(Aktualizacja komentarzami analityków i reakcją złotego z drugiego akapitu.)

©2023 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *