Connect with us

Gospodarka

Polska udziela Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro w obliczu kryzysu uchodźczego – Pierwsze wiadomości

Published

on

Polska udziela Mołdawii pożyczki w wysokości 20 mln euro w obliczu kryzysu uchodźczego – Pierwsze wiadomości
Radek Pietruszka/PAP

Polska udzieliła pożyczki w wysokości 20 mln euro Mołdawii, małemu krajowi graniczącemu z rozdartą wojną Ukrainą i przyjęło najwięcej ukraińskich uchodźców per capita.

Premierzy Polski i Mołdawii Mateusz Morawiecki i Natalia Gavrilita podpisali w piątek w Warszawie umowę kredytową.

Na konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że Polska „próbuje pomóc naszym mołdawskim partnerom w ich bardzo trudnej sytuacji związanej zarówno z ukraińskim kryzysem uchodźczym, jak i przede wszystkim z kryzysem energetycznym i gospodarczym”.

Polski premier zapowiedział także wsparcie dla Mołdawii na forum UE. „Polska będzie dobrym ambasadorem Mołdawii w Brukseli w sprawie jej bieżących problemów i strategicznych wyzwań” – powiedział.

Premier Mołdawii zaapelował do UE o włączenie jej kraju do bloku.

„Apelujemy do państw członkowskich (UE) o przyjęcie Mołdawii, Ukrainy i Gruzji do UE” – powiedziała. „Podążamy za modelem europejskim… i mamy nadzieję, że pewnego dnia Mołdawia stanie się pełnoprawnym członkiem UE”.

Jeśli chodzi o kryzys uchodźczy, Gavrilita powiedział, że Mołdawia przyjęła 390 000 osób z Ukrainy. „Populacja Mołdawii wynosi 2,6 miliona” – powiedziała, dodając, że połowa uchodźców to dzieci.

Podana populacja Gavrilita nie obejmuje Naddniestrza.

Mołdawia, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, stoi przed wyzwaniem dla integralności terytorialnej Naddniestrza, separatystycznego państwa zamieszkanego przez ludność rosyjskojęzyczną, która ogłosiła niepodległość w 1990 roku.

Ubolewała również, że wojna na Ukrainie, jednym z głównych partnerów gospodarczych Mołdawii, stworzyła problemy gospodarcze dla jej kraju.

„Ceny wzrosły, a nasi przedsiębiorcy stracili wiele rynków eksportowych” – powiedział Gavrilita.

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Naddniestrze wystąpiło z wnioskiem o włączenie do Rosji. Rosja zapowiedziała, że ​​będzie chronić swoich obywateli w przypadku konfliktu w Naddniestrzu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *