Connect with us

Sport

Polska ubiega się o organizację Letnich Igrzysk 2036

Published

on

Polska ubiega się o organizację Letnich Igrzysk 2036

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska stara się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r., powiedział w środę prezydent Polski Andrzej Duda, wchodząc na ring wraz z innymi kandydatami, w tym Indonezją, Meksykiem i Indiami.

Polska, która tego lata była gospodarzem wielodyscyplinarnych Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce, nigdy nie była gospodarzem igrzysk olimpijskich.

„Chciałbym ogłosić, po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, ministrem sportu i rządem, że naszym celem i intencją jest rozpoczęcie wysiłków na rzecz organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku” – powiedział Duda na konferencji w Zakopanem.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał organizację Igrzysk w 2032 r. Brisbane w Australii, choć jest już kilku zainteresowanych potencjalnych kandydatów na Igrzyska w 2036 r.

Oficjalne zainteresowanie wyraziły Meksyk i Indonezja, natomiast oferta z Indii wydaje się niemal nieunikniona. Mogłyby także dołączyć Turcja, Węgry i miasta w regionie Zatoki Perskiej.

„Nasi polscy przyjaciele udowodnili już, że mają wszystko, czego potrzeba, aby organizować duże międzynarodowe wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie” – powiedział Hasan Arat, członek Komitetu Wykonawczego Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

EOC jest odpowiedzialna za Igrzyska Europejskie, odbywające się co cztery lata wydarzenie, w którym ponad 7 000 sportowców rywalizuje w 26 dyscyplinach sportowych przez 12 dni.

„Z tego, co zobaczyła EOC, Polska ma dobre kwalifikacje, aby być także gospodarzem Igrzysk Olimpijskich” – stwierdził Arat.

Nie ma otwartej procedury przetargowej ani oficjalnych kampanii związanych z igrzyskami olimpijskimi, jak miało to miejsce w przeszłości po zmianie przepisów wprowadzonych przez MKOl kilka lat temu. Kandydaci będą teraz prowadzić prywatne rozmowy z MKOl, zanim rekomendacja miasta zostanie przedstawiona na posiedzeniu MKOl pod głosowanie. MKOl zwykle ogłasza Letnie Igrzyska Olimpijskie z co najmniej siedmioletnim wyprzedzeniem.

READ  U wybrzeży Polski zauważono wspaniałe wiry morskie – i eksperci w końcu wiedzą, dlaczego

Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk w przyszłym roku, a Los Angeles będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2028 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *