Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska stoi przed czwartą falą COVID w związku z obowiązkowymi użądleniami

Published

on

Warszawa, 29 czerwca (Reuters) – Polska może wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla niektórych osób z wysokim ryzykiem COVID-19, aby powstrzymać potencjalny nowy wzrost infekcji od sierpnia, powiedział we wtorek minister zdrowia.

Kraj, w którym mieszka około 38 milionów ludzi, w pełni zaszczepił 12,8 miliona ludzi, ale władze ostrzegają przed problemami z przekonaniem do szczepień tych, którzy jeszcze nie zostali zaszczepieni.

„Niestety mamy wrażenie, że osiągnęliśmy pewną górną granicę – trudno przekonać nieprzekonanych, bo wszystkie argumenty i inne środki zostały już podjęte” – powiedział katolickiej rozgłośni Radia Plus Adam Niedzielski.

„Mówimy o takich scenariuszach jak obowiązkowe szczepienia dla tych, którzy są najbardziej narażeni na poważne konsekwencje COVID – mówimy o seniorach, ale przede wszystkim o lekarzach” – powiedział.

Niedzielski zauważył, że w Wielkiej Brytanii nasiliły się infekcje wywołane wysoce zaraźliwym wariantem Delta.

„To, co dzieje się w Wielkiej Brytanii, dzieje się tutaj około dwa miesiące później… w naszym przypadku istnieje możliwość, że czwarta fala może wystąpić w drugiej połowie sierpnia” – powiedział.

Niedzielski powiedział później, że wskaźniki szczepień w różnych regionach będą czynnikiem decydującym o dalszych ograniczeniach w miarę wzrostu liczby przypadków.

„Wcześniej mapa ograniczeń była oparta na liczbie nowych infekcji… teraz dodatkowym parametrem, który będziemy brać pod uwagę, będzie poziom szczepień” – powiedział na konferencji prasowej.

Polska zgłosiła we wtorek 123 nowe przypadki COVID-19, co stanowi ułamek liczby w szczytowym okresie trzeciej fali wiosną, kiedy liczba dziennych przypadków przekroczyła 35 000.

Łącznie w Polsce odnotowano 2 879 811 zakażeń COVID-19 i 75 005 zgonów.

Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Adaptacja Filippy Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.