Connect with us

Gospodarka

Polska: Sprzedaż detaliczna i budownictwo rozczarowały w lipcu

Published

on

(MENAFN – ING) Sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła w lipcu (wyrównana sezonowo o 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem). Uważamy, że odzwierciedla to zmianę preferencji konsumentów (od kupowania towarów do kupowania usług). Budowę zahamowało spowolnienie inwestycji infrastrukturalnych, które miało okazać się tymczasowe.

udział
Autorzy Dawid Pachucki, Karol Pogorzelski Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.

MYŚLEĆ . zasubskrybuj

+ 3,9% r/r sprzedaż detaliczna w lipcu

Konsensus na poziomie + 4,9%

Gorzej

W lipcu dynamika sprzedaży detalicznej spadła z 8,6% do 3,9% r/r. Było to znacznie poniżej oczekiwań 4,9% r/r. Większość grup sprzedaży, z wyjątkiem artykułów spożywczych, wykazywała pogorszenie. Sprzedaż samochodów i mebli spadła odpowiednio o 2,9% i 1,9% rok do roku. Pierwszy prawdopodobnie z powodu problemów z dostawą.

Wraz z otwieraniem się gospodarki detaliści coraz częściej muszą konkurować z usługodawcami. Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo spadła o 1,5% m/mw lipcu, po wzroście o 0,8% w czerwcu. Sugeruje to przerwę w ożywieniu sprzedaży po pandemii. Ponadto rozwój sprzedaży był znacznie poniżej miesięcznego wzrostu produkcji przemysłowej. Na początku III kwartału 21 roku motorem wzrostu w Polsce przejął przemysł, a nie handel.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna (luty 2020 = 100).

RURA

Nie ma już efektu doganiania w handlu detalicznym. Konsumenci wydają się mniej skłonni do wydawania oszczędności na coraz droższe towary. Naszym zdaniem przesunęły również pewien popyt na usługi, zwłaszcza w sektorach podróży i wypoczynku.

+ 3,3% budowy rok do roku w lipcu

Konsensus na poziomie 7,1%

Gorzej

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu ponownie rozczarowała w czerwcu po słabszych od oczekiwań wynikach. Wzrost produkcji zwolnił z 4,4% do 3,3% rok do roku, wobec oczekiwanego przez rynek 7,1%.

Słabsze wyniki zanotowały prace infrastrukturalne w lipcu (-5,9% r/r wobec + 0,4% w czerwcu). Wynika to najprawdopodobniej ze spowolnienia przetargów kolejowych po tym, jak Komisja Europejska zakwestionowała prawo uniemożliwiające angażowanie się organizacji obywatelskich w proces inwestycji kolejowych. Po nowelizacji tej ustawy należy przyspieszyć inwestycje w tym obszarze.

Pozytywnym zaskoczeniem była natomiast budowa budynków. Tutaj produkcja wzrosła o 5,7% rok do roku, po spadkach o 0,3% w czerwcu i 5,7% w maju. Jest to napędzane popytem na nowe mieszkania, ponieważ gospodarstwa domowe szukają sposobów ochrony swoich oszczędności przed inflacją. Jednak aktywność deweloperska jest już na historycznie wysokim poziomie, co ograniczy wzrost produkcji budowlanej w tym segmencie w najbliższych miesiącach.

Słowa kluczowe
Sprzedaż detaliczna Polska udział w budownictwie

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN20082021000222011065ID1102653903

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  IBM przejmuje Waeg, partnera Salesforce, w celu uzupełnienia umowy 7Summits
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *