Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska rozpoczyna prace nad wartym 400 mln dolarów białoruskim murem granicznym przeciwko uchodźcom | Wiadomości o migracji

Published

on

Polscy deweloperzy rozpoczęli prace nad nowym murem o wartości 353 mln euro (407 mln dolarów) wzdłuż granicy białoruskiej, który ma powstrzymać uchodźców przekraczających granicę po kryzysie w regionie w zeszłym roku.

Mur o wysokości 5,5 metra będzie prowadził 186 km (115 mil) wzdłuż granicy – prawie połowę całkowitej długości – i ma zostać ukończony w czerwcu.

Budowa wzbudziła obawy o prawa człowieka dotyczące tego, w jaki sposób uchodźcy mogą ubiegać się o azyl, a także obawy o środowisko związane z wpływem na dziką przyrodę wzdłuż w większości zalesionej granicy.

„Naszym celem jest utrzymanie szkód na jak najniższym poziomie” – powiedziała we wtorek rzecznik straży granicznej Anna Michalska w polskiej agencji PAP.

„Wycinka drzew jest ograniczona do niezbędnego minimum. Sam mur powstanie wzdłuż drogi granicznej – powiedziała, dodając, że wykonawcy będą korzystać tylko z istniejących dróg.

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska przemawia na konferencji prasowej w Warszawie [File: Radek Pietruszka/EPA]

Tysiące uchodźców i migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu – przekroczyło lub próbowało przekroczyć granicę z Białorusi do Polski w ciągu ostatniego roku.

Zachód oskarżył rząd białoruski o napływ, mówiąc, że zachęcał potencjalnych azylantów do lotu na Białoruś z obietnicą „podróży w jedną stronę” do Unii Europejskiej na piechotę.

Polska określiła kryzys jako „hybrydowy” atak Białorusi i jej kluczowego sojusznika Rosji, nawiązując do stylu prowadzenia wojny z wykorzystaniem taktyki niemilitarnej.

Białoruś temu zaprzeczyła i oskarżyła Polskę o nieludzkie traktowanie uchodźców.

Od tego czasu repatriował tysiące ludzi do Iraku – głównego kraju pochodzenia.

W apogeum kryzysu w zeszłym roku Polska wysłała na granicę tysiące żołnierzy i policji, aby wzmocnić patrole graniczne.

Migranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów gromadzą się na granicy białorusko-polskiejOsoby ubiegające się o azyl zebrane na granicy białorusko-polskiej w pobliżu Grodna na Białorusi w zeszłym roku [File: Leonid Shcheglov/BelTA via AP]

Wzniósł również ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż dużej części granicy, zamknął obszar przygraniczny dla mediów i organizacji praw człowieka oraz uchwalił nowe prawo zezwalające na spychanie osób ubiegających się o azyl z powrotem na Białoruś.

Chociaż od tego czasu liczba przepraw gwałtownie spadła, niektórzy nadal próbują przejść coraz bardziej niebezpiecznie pomimo mrozów.

READ  KO jest gotowy do wyborów. „Mamy do czynienia z teatrem politycznym”

W ciągu ostatnich 24 godzin odbyło się 17 przejść, poinformowała we wtorek na Twitterze straż graniczna.

Grupa 14 osób – 11 Irańczyków, dwóch Libańczyków i jeden Syryjczyk – „przecięła ogrodzenie z drutu kolczastego i przeszła przez Polskę” – powiedzieli strażnicy graniczni.

Zostali aresztowani, jak powiedzieli strażnicy graniczni, wraz z oddzielną grupą trzech osób z Ghany, które przekraczały granicę w innym miejscu.

Migranci z Bliskiego Wschodu i innych krajów gromadzą się na granicy białorusko-polskiejUchodźcy i migranci zebrani w Kuźnicy na granicy polsko-białoruskiej w zeszłym roku [File: Leonid Shcheglov/BelTA via AP]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.