Connect with us

Gospodarka

Polska rezolucja domaga się reparacji wojennych od Niemiec – EURACTIV.de

Published

on

Polska rezolucja domaga się reparacji wojennych od Niemiec – EURACTIV.de

Polski rząd przyjął uchwałę rozstrzygającą kwestię reparacji Niemiec za szkody wyrządzone podczas II wojny światowej – wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uchwała dotyczy „przedmiotu reparacji, odszkodowań i środków zaradczych w związku z napaścią niemiecką na Polskę w 1939 r. i późniejszą okupacją” i została przedstawiona przez Pełnomocnika Rządu ds.

Uchwała „formalnie potwierdza, że ​​ani w okresie PRL, ani po odzyskaniu suwerenności w 1989 r. poproszono, zaadresowano lub zamknięto w jakikolwiek sposób”, jest stwierdzeniem.

Dokument ten potwierdza, że ​​władze polskie uważają, iż w przeszłości nie zawierano z Niemcami żadnego porozumienia w sprawie reparacji wojennych i że takie porozumienie należy zawrzeć teraz.

Odszkodowania wojenne od Niemiec są stałym tematem retoryki rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, EKR) od czasu dojścia do władzy w 2015 roku. PiS uważa, że ​​Berlin tak naprawdę nigdy nie zrekompensował Polsce szkód wyrządzonych w czasie wojny i że powinien.

W zeszłym roku Polska wysłała do Berlina notę ​​dyplomatyczną z żądaniem 1,3 bln euro reparacji za II wojnę światową. O tej samej kwocie mowa była też w uchwale opartej na opublikowanym we wrześniu rządowym raporcie o szkodach wyrządzonych przez Niemcy.

Jak wyjaśniono w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, raport podaje sumę polskich strat i obejmuje wszystkie aspekty: ludzkie, finansowe, materialne, utratę dziedzictwa kulturowego i zniszczenia wojenne. „Całkowita wartość (…) nie odzwierciedla rozmiaru szkód, a jedynie konserwatywną, ekonomiczną kalkulację strat demograficznych i materialnych” – czytamy w oświadczeniu.

Berlin konsekwentnie odrzucał polskie roszczenia odszkodowawcze, twierdząc, że wszystkie roszczenia finansowe związane z II wojną światową zostały uregulowane na mocy traktatu dwa plus cztery z 1990 r., który umożliwił zjednoczenie Niemiec.

W 1953 r., pod naciskiem Związku Radzieckiego, komunistyczny rząd Polski zrzekł się wszelkich roszczeń do odszkodowań wojennych. Moskwa chciała uwolnić Niemcy Wschodnie, innego sowieckiego satelitę, od wszelkich zobowiązań. Polskie władze twierdzą, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie była wówczas w stanie wynegocjować godziwego odszkodowania.

READ  Rząd rumuński ratyfikuje umowę o współpracy obronnej z Polską

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *