Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska przygotowuje zmiany w prawie sądowniczym w celu uwolnienia funduszy unijnych

Published

on

Polska przygotowuje zmiany w prawie sądowniczym w celu uwolnienia funduszy unijnych

WARSZAWA, Polska (AP) – polski rząd złożył w parlamencie projekt ustawy, który uchyla niektóre kluczowe zasady systemu sądownictwa, które skłoniły Unię Europejską do zablokowania dystrybucji środków na odbudowę po pandemii wśród narodu.

Premier Mateusz Morawiecki, który próbuje odblokować ponad 35 miliardów euro z unijnych pieniędzy, powiedział w środę, że proponowane zmiany są „dobre dla Polski”. Wezwał prawodawców z całego spektrum politycznego do szybkiego zatwierdzenia ustawy, która została przedstawiona późnym wtorkiem.

Zmiany są efektem intensywnych negocjacji, jakie ostatnio w Brukseli prowadził nowy polski minister ds. unijnych Szymon Szynkowski vel Sek. UE twierdzi, że prawicowy rząd Polski naruszył praworządność i zasady demokracji, osłabiając niezawisłość sądownictwa. Bruksela zamroziła środki na odbudowę dla Polski i wezwała Warszawę do zmiany sytuacji.

Z projektu opublikowanego na stronie Parlamentu wynika, że ​​proponowana nowa ustawa pozbawiłaby Sąd Najwyższy uprawnień do dyscyplinowania sędziów, skutecznie usuwając uprawnienia tamtejszej izby odpowiedzialności zawodowej, która jest główną kością niezgody dla Brukseli.

Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystało uprawnienia sądu do odpowiedzialności zawodowej w celu zawieszenia i zdyskredytowania sędziów, którzy krytykowali próby rządu w zakresie sprawowania niewłaściwej kontroli nad polskim sądownictwem.

W ramach sporu o praworządność z Brukselą wprowadzono w tym organie zmiany, ale były one głównie kosmetyczne.

Wstrzymane środki unijne i to, jak daleko Polska powinna się posunąć, aby je zabezpieczyć – w obliczu rosnącego deficytu budżetowego i wysokiej inflacji – stały się źródłem narastających napięć w koalicji rządzącej, zwłaszcza między Morawieckim a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, autorem kontrowersyjnej polityka sądownicza.

Mimo rozłamu Morawiecki i rządząca koalicja głosowali pod koniec wtorku przeciwko wnioskowi opozycji w sprawie usunięcia Ziobry. Zamiast tego koalicja zdecydowała się na zmianę polityki Ziobry.

READ  Korea Południowa i Polska podpisują umowę dotyczącą czołgów-haubic o wartości 5,8 mld USD

Głosowanie parlamentarne w sprawie zmian spodziewane jest w przyszłym tygodniu. Wymagałoby to również zgody Sejmu, Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy.

Nie jest jeszcze jasne, czy znowelizowane przepisy spełnią kluczowe kamienie milowe wyznaczone przez Brukselę, które niektóre wcześniejsze dostosowania Warszawy uznały za niewystarczające.

Komentatorzy polityczni w Polsce powiedzieli w środę, że rząd robi duży krok wstecz w stosunku do polityki prowadzonej od czasu objęcia władzy przez rządzącą koalicję PiS w 2015 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *