Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska powiedziała, że ​​naziści byli nie tylko winni za spór o własność żydowską

Published

on

Polska uchyla się od odpowiedzialności za własną niesprawiedliwość historyczną, utrudniając ofiarom Holokaustu i ich rodzinom odzyskanie mienia skonfiskowanego przez komunistów po II wojnie światowej, według Światowa Organizacja Restytucji Żydowskiej.

Projekt ustawy wyznaczającej terminy wytoczenia powództw przeciwko Polakom w sprawach obejmujących roszczenia majątkowe został sporządzony ostra krytyka z USA i Izraela.

Premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył jakimkolwiek sugestiom, że Polska będzie współodpowiedzialnością za to, co stało się po inwazji nazistowskich Niemiec w 1939 roku i zapowiedział, że jego kraj nie zapłaci ani złotówki, dolara czy euro za zbrodnie na Żydach.

Główny oficer operacyjny WJRO, Gideon Taylor, powiedział, że choć Polska i jej obywatele byli niewątpliwie „ofiarami” nazistowskiej agresji, kraj nie mógł ignorować mrocznych rozdziałów swojej powojennej historii. W konflikcie, który zakończył się w 1945 roku, zginęło około 6 milionów Polaków, w tym połowa Żydów. Pozostawione mienie, w tym fabryki, było często konfiskowane przez wspierany przez Sowietów reżim komunistyczny kraju, który przejął władzę po wojnie.

„Nie mówimy o tym, co zrobiły Niemcy podczas Holokaustu, ale o mieniu, które po wojnie skonfiskował komunistyczny rząd” – powiedział Taylor w wywiadzie. Państwo polskie „zabrało mienie, korzystało z niego przez 70 lat i teraz tym ustawą mówi, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialności”.

Nacjonalistyczna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość uchwaliła w zeszłym tygodniu w izbie niższej ustawę, która wyznacza 30-letni okres na roszczenia restytucyjne przeciwko państwu. Nadal można wnosić pozwy cywilne. Ustawa musi zostać zatwierdzona przez Senat i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, aby stała się wiążąca.

„Idziemy tyłem”

Taylor powiedział, że Polska, jedyny kraj postkomunistyczny, który w ubiegłym stuleciu nie posiadał obszernych przepisów prawnych dotyczących roszczeń do znacjonalizowanej własności, od lat nakłania grupy zajmujące się roszczeniami do dochodzenia sprawiedliwości w polskich sądach. Dzięki temu prawu kraj ograniczy tę ścieżkę.

READ  Polski Rafał „Jazda” - pierwsza próba Eurowizji 2021
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *