Connect with us

Świat

Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny, że stoją za decyzją na Morzu Południowochińskim i są zaangażowane w obronę Filipin

Published

on

Blinken skomentował w niedzielę w oświadczeniu z okazji piątej rocznicy orzeczenia niezależnego trybunału arbitrażowego odrzucającego rozległe roszczenia terytorialne Chin na szlaku wodnym i opowiadającego się po stronie Filipin.

Napięcia na Morzu Południowochińskim, również kwestionowane przez Brunei, Malezję, Tajwan i Wietnam, nasiliły się w tym roku. Manila oskarża Pekin o próbę zastraszenia statków straży przybrzeżnej i wysyła do przodu tak zwaną „milicję morską” wyprzeć filipińskie łodzie rybackie.
Czołowy dyplomata USA powiedział, że Stany Zjednoczone mogą się na tym skoncentrować USA-Filipiński Pakt Wzajemnej Obrony w przypadku chińskiej akcji wojskowej przeciwko zasobom filipińskim w regionie.

„Potwierdzamy również, że atak zbrojny na siły filipińskie, statki publiczne lub samoloty na Morzu Południowochińskim byłby oparty na zobowiązaniach USA do wzajemnej obrony zgodnie z artykułem IV amerykańsko-filipińskiego traktatu o wzajemnej obronie z 1951 roku”, powiedział Blinken.

Blinken wezwał również chiński rząd do „przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego (i) zaprzestania prowokacyjnych zachowań” na Morzu Południowochińskim.

Wyrok Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze z 2016 r. całkowicie odrzucił roszczenia Chin do Morza Południowochińskiego, jednocześnie wyjaśniając, że Chiny naruszają suwerenność Filipin Działania takie jak budowanie wyspy w wyłącznej strefie ekonomicznej Manili (WSE).

Pekin odrzucił wyrok trybunału i dalej rozszerzył i militarnie wzmocnił swoją pozycję na Morzu Południowochińskim. Twierdzi, że USA i inne kraje zwiększają napięcie w regionie, wysyłając tam swoje okręty wojenne z naruszeniem ich suwerenności.

Waszyngton odpowiada, że ​​jego obecność morska na Morzu Południowochińskim wspiera wolność żeglugi zgodnie z międzynarodowym prawem morskim.

„Nigdzie porządek morski oparty na zasadach nie jest bardziej zagrożony niż na Morzu Południowochińskim. Chińska Republika Ludowa (ChRL) nadal zmusza i zastrasza państwa przybrzeżne Azji Południowo-Wschodniej i zagraża wolności żeglugi na tym krytycznym globalnym przejściu” – powiedział Blinkenen w niedzielnym oświadczeniu, odnosząc się do Chin po ich oficjalnej nazwie.

READ  Koronawirus w Niemczech. Kolejny rekord, ponad 18 000 nowych infekcji

Wezwał Chiny do „podjęcia kroków w celu uspokojenia społeczności międzynarodowej, że jest ona zaangażowana w oparty na zasadach porządek morski, który szanuje prawa wszystkich krajów, dużych i małych”.

Amerykański niszczyciel potwierdza ostre słowa Bidena na Morzu Południowochińskim

Blinken powiedział, że USA stoją za orzeczeniem przeciwko Chinom z 2016 r., co potwierdził w zeszłym roku ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo, który powiedział wówczas, że „Roszczenia Pekinu do zasobów offshore na większości Morza Południowochińskiego są całkowicie bezprawne, tak jak jego zastraszanie w celu ich kontrolowania.”

W odpowiedzi na uwagi Pompeo chińska ambasada w Waszyngtonie oskarżyła USA o „zniekształcanie” prawa międzynarodowego i „wyolbrzymianie” sytuacji w celu „siania niezgody”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.