Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska planuje wysłać myśliwce MiG-29 na Ukrainę po otrzymaniu pilnych próśb z rozdartego wojną kraju

Published

on

Prezydent Polski powiedział w czwartek, że jego kraj planuje dostarczyć Ukrainie około tuzina myśliwców MiG-29, co czyni ją pierwszym członkiem NATO, który spełnia coraz bardziej naglące wymagania ukraińskiego rządu dotyczące myśliwców.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska przekaże cztery sowieckie myśliwce „w ciągu kilku najbliższych dni”, a pozostałe będą musiały być serwisowane i dostarczone później. Polskie słowo, którego użył do określenia ich liczby, może oznaczać od 11 do 19.

„Są w ostatnich latach eksploatacji, ale są w dobrym stanie operacyjnym” – powiedział Duda o samolocie.

POLSCY PRAWODAWCY WSPIERAJĄ OFEROWANĄ PRZEZ UE ZLIBERALIZOWANĄ USTAWĘ O ENERGETYCE WIATROWEJ

Duda nie powiedział, czy inne kraje podejmą ten sam krok, chociaż Słowacja zapowiedziała, że ​​wyśle ​​na Ukrainę wycofane z eksploatacji MiG-y.

W środę rzecznik polskiego rządu Piotr Müller powiedział, że kilka innych krajów posiadających MiG-y również przekazało je Kijowowi, ale ich nie wymienił.

Podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał zachodnich zwolenników do dzielenia się myśliwcami, sojusznicy z NATO wyrazili niechęć.

Prezydent Polski Andrzej Duda (po prawej) wita prezydenta Czech Petra Pavla podczas spotkania 16 marca 2023 r. w Warszawie. Duda poinformował, że Polska planuje wysłać na Ukrainę kilkanaście myśliwców MiG-29. (AP Photo/Czarek Sokołowski)

Przed rosyjską inwazją na pełną skalę Ukraina miała kilkadziesiąt MiG-29, które odziedziczyła po upadku Związku Radzieckiego, ale nie jest jasne, ile z nich pozostaje w służbie po ponad roku walki.

POLSCY PRAWODAWCY WSPIERAJĄ OFEROWANĄ PRZEZ UE ZLIBERALIZOWANĄ USTAWĘ O ENERGETYCE WIATROWEJ

Debata na temat tego, czy zaopatrywać Ukrainę w myśliwce, która nie jest członkiem NATO, rozpoczęła się ponad rok temu, ale NATO obawia się eskalacji wojny.

Poinformował o tym Duda podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie z odwiedzającym go prezydentem Czech Petrem Pavelem.

READ  Tusk wzywa do zbadania roli Rosji w polskim skandalu

Duda powiedział, że Siły Powietrzne RP zastąpią samoloty, które przekazuje Ukrainie, południowokoreańskimi myśliwcami FA-50 i amerykańskimi F-35.

Polska jako pierwszy kraj NATO przekazała Ukrainie w zeszłym miesiącu niemieckie czołgi Leopard 2.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Polska jest ważnym sojusznikiem w kryzysie ukraińskim. Jest domem dla tysięcy żołnierzy amerykańskich i przyjmuje więcej ludzi uciekających przed wojną na Ukrainie niż jakikolwiek inny naród w obliczu największego kryzysu uchodźczego w Europie od dziesięcioleci.

Przez wieki cierpiała z powodu najazdów i okupacji Rosji i mimo członkostwa w NATO nadal boi się Rosji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *