Connect with us

Gospodarka

Polska: Ożywienie rozpoczęło się przed zakończeniem blokady

Published

on

(MENAFN – ING) W marcu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 15,2% rok do roku po spadku o 3,1% w lutym.

Szczegóły pokazują silne ożywienie w sprzedaży samochodów (+ 50,5% r / r) i jeszcze silniejsze ożywienie w odzieży (+ 90,3% r / r). Suma była znacznie lepsza od konsensusu (+ 9,7%) i naszej prognozy (+ 11,5% r / r). Pomogła niska zeszłoroczna podstawa oraz fakt, że ograniczenia czasowo złagodzono między końcem stycznia a 20 marca.

Dane wyrównane sezonowo pokazują zanikający efekt stłumionego popytu. Po znacznym wzroście sprzedaży w lutym (+ 5,3% w stosunku do poprzedniego miesiąca) nastąpił lekki spadek w marcu (-0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem). Odzwierciedla to ostrzejsze ograniczenia pod koniec miesiąca.

-10,8% rok do roku Produkcja budowlana w marcu

Konsensus na poziomie -9,4% r / r

Gorzej

W marcu produkcja budowlana spadła o 10,8% r / r, czyli więcej niż nasz konsensus rynkowy na poziomie 9,0%.

Budowa zareagowała stosunkowo później na zeszłoroczną pandemię. Dlatego niska podstawa na 2020 r. Nie ma zastosowania w tym przypadku i oczekuje się, że pojawi się najwcześniej w trzecim kwartale 21 r.

Szczegóły wskazują na chwilową stagnację w pracach infrastrukturalnych (przetargi sugerują, że naprawa jest kwestią czasu). Produkcja budowlana wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 1,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, po spadku o 7,0% w lutym w porównaniu z miesiącem poprzednim.

Powrót do dynamiki m / m dobrze wróży na przyszłość i potwierdza, że ​​notowania lutowe były pod presją z powodu ostrzejszej zimy.

Po lepszych od oczekiwań danych o produkcji i sprzedaży w marcu oraz nieco słabszych danych z budownictwa szacujemy, że PKB spadł o około 5% w pierwszym kwartale 21. 0,9% r / r wobec -2,7% spadku w czwartym kwartale 20.

W ujęciu kwartalnym oznacza to wzrost PKB o około 1,5%, co jest bardzo wysokim wynikiem jak na pierwszy kwartał 21 roku. Pokazuje, że ożywienie PKB rozpoczęłoby się przed zakończeniem blokady. To zasługa eksportu, silnego ożywienia w branży motoryzacyjnej, powtarzającego się popytu z Wielkiej Brytanii oraz silnego popytu konsumenckiego na dobra trwałe w Polsce i za granicą. Gospodarka z miesiąca na miesiąc lepiej radzi sobie z ograniczeniami administracyjnymi.

READ  „Indie to jedno z najtrudniejszych miejsc dla kobiet. W rezultacie gospodarka bardzo cierpi”.

Bazując na dzisiejszych danych, ponownie widzimy ryzyko, że wzrost PKB przekroczy 4,5% r / rw 2021 roku. To nasza prognoza, że ​​nie obniżyliśmy się pomimo trzeciej fali pandemii.

MENAFN22042021000222011065ID1101965577

Zastrzeżenie: MENAFN udostępnia informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, zawartość, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym produktem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *