Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska otrzymuje sprzęt US Army do wzmocnienia wschodniej flanki przeciwko Rosji

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Amerykańskie wyposażenie wojskowe zaczęło przybywać do Polski, poinformowało w piątek ministerstwo obrony Polski, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO, podczas gdy Zachód i Rosja kłócą się o rosyjską obecność wojskową w pobliżu granicy z Ukrainą.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłoszony w środę rozmieszczenie prawie 3 000 amerykańskich żołnierzy w Europie Wschodniej w nadchodzących dniach w obliczu impasu z Rosją o Ukrainę.

Około 1700 żołnierzy z 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg ma przybyć do Polski, poinformował w środę minister obrony Mariusz Błaszczak i Pentagon, ale tylko tymczasowo.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ponadto około 300 żołnierzy będzie stacjonować w Niemczech, gdzie ma powstać wspólna kwatera główna.

Minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek wieczorem, że do Polski przybyła już „grupa awangardowa”.

„To wyraźny znak solidarności aliantów” – napisał na Twitterze, zamieszczając zdjęcia żołnierzy rozładowujących sprzęt z jednego samolotu transportowego C-130 Hercules.

Prywatny nadawca TVN24 pokazał w piątek dwa amerykańskie samoloty rozładowujące się na lotnisku Rzeszów-Jesionka w południowej Polsce. Nadawca poinformował, że do tej pory wylądowało sześć amerykańskich samolotów.

Kiedy przybędą żołnierze amerykańscy i gdzie będą stacjonować, nie jest jeszcze jasne. Centrum Operacyjne MON skierowało Reutersa do armii amerykańskiej, która nie odpowiedziała od razu na prośbę Reutera o dodatkowe informacje.

Wojsko amerykańskie ma już w Polsce około 4500 żołnierzy zarówno w ramach NATO, jak i bilateralnych, stacjonujących głównie na zachodzie kraju na zasadzie rotacji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Alicji Ptak; Edytowane przez Raisę Kasolowsky

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *