Connect with us

Gospodarka

Polska otrzymuje rekordową pożyczkę w wysokości 475 mln USD z Europejskiego Banku na wsparcie ukraińskich uchodźców

Published

on

Polska otrzymuje rekordową pożyczkę w wysokości 475 mln USD z Europejskiego Banku na wsparcie ukraińskich uchodźców

ANKARA

Bank Rozwoju Rady Europy (CEB) podpisał w piątek umowę z Polską o udzieleniu rekordowej kwoty 450 mln euro (474,5 mln USD) na wsparcie ponad 4 mln ukraińskich uchodźców w tym kraju.

Umowę kredytową podpisali gubernator CEB Carlo Monticelli i polska minister finansów Magdalena Rzeczkowska, poinformowała w oświadczeniu instytucja finansowa UE.

Największa jak dotąd pożyczka CEB ma na celu wsparcie wysiłków Polski w radzeniu sobie z masowym napływem Ukraińców uciekających przed wojną z Rosją na jej terytorium.

„Wielkość kredytu, który dzisiaj podpisaliśmy, pokazuje jednoznaczną determinację CEB, aby zapewnić terminowe i skuteczne wsparcie dla Polski w przezwyciężaniu bezprecedensowego wyzwania gospodarczego i ludzkiej tragedii” – powiedział Monticelli.

„W związku z tym bardzo się cieszymy, że nasza pożyczka ma na celu zaspokojenie zmieniających się potrzeb przesiedleńców i ich społeczności przyjmujących, angażując zarówno instytucje państwowe, jak i społeczeństwo obywatelskie” – dodał.

Ze swojej strony Rzeczkowska podkreśliła, że ​​pożyczka związana z pomocą polskich władz dla ukraińskiej ludności cywilnej uciekającej przed wojną była „najlepszym przykładem” zdolności CEB do pomocy krajom członkowskim w razie potrzeby.

W Polsce przebywa obecnie ponad 4 miliony przesiedleńców z Ukrainy, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.

Założony w 1956 r. CEB ma 42 państwa członkowskie i ma na celu konsekwentne wspieranie terminowych i skutecznych działań na rzecz łagodzenia cierpienia i przywracania godności uchodźcom i migrantom.

Według ONZ od rozpoczęcia wojny 24 lutego na Ukrainie zginęło co najmniej 4677 cywilów.

Według ONZ ponad 14 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy, w tym ponad 8 milionów uciekło do innych krajów.​​​​​​​.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych abonentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie skróconej. Prosimy o kontakt w sprawie opcji subskrypcji.

READ  Polowanie na czarownice w Polsce

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *