Connect with us

Gospodarka

Polska otrzyma 50 mld euro na transformację energetyczną w ramach nowej umowy UE

Published

on

Polska otrzyma do 230 mld zł (50 mld euro) na transformację swojego sektora energetycznego w ramach nowego porozumienia w sprawie celów klimatycznych wyznaczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej – wynika z raportu Agencji Informacyjnej Polskiego Radia IAR.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cele negocjacyjne jego kraju zostały osiągnięte. W ramach umowy Polska otrzyma dodatkowe fundusze z Brukseli na obniżenie kosztów przejścia na bardziej ekologiczną energię – powiedział.

Po dwudniowym szczycie w Brukseli, obejmującym nocne rozmowy, przywódcy UE osiągnęli długo oczekiwane porozumienie w sprawie bardziej rygorystycznych celów redukcji emisji. 27 państw członkowskich zobowiązało się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do końca dekady w porównaniu z poziomami z 1990 r. Odpowiada to wcześniejszemu zobowiązaniu bloku do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Początkowo plan spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony zależnych od węgla krajów Europy Środkowej, w tym Polski. Warszawa zgodziła się jednak na ustępstwa za dodatkowe środki. Po szczycie Morawiecki powiedział, że umowa uwzględnia system gospodarczy kraju oraz uwarunkowania rynkowe w energetyce.

WSPIERAJ BUDAPESZT BIZNESOWYCH DZIENNIKÓW

Produkcja dziennikarstwa godnego tej nazwy to kosztowny biznes. Od 27 lat redaktorzy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się przekazywać Ci aktualne wiadomości biznesowe, informacje, którym możesz zaufać, przedstawione zgodnie z faktami, rzetelnie, bez strachu czy przychylności.

Firmy prasowe na całym świecie starają się znaleźć model biznesowy, który pozwoli im nadal dobrze działać bez uszczerbku dla ich wyników. Ostatnio niektórzy eksperymentują z pomysłem zaangażowania swoich kluczowych interesariuszy, czyli czytelników.

Chcemy dać naszym czytelnikom taką samą możliwość. Chcielibyśmy zaprosić Cię do pomocy w dostarczaniu dziennikarstwa wysokiej jakości, jakiego oczekujesz. Kliknij przycisk Support BBJ, a będziesz mógł wybrać, ile i jak często chcesz wysyłać nam swoje posty.

READ  Opinia | Biden chce wzmocnić demokrację. Powinien powstrzymać szczyt i spojrzeć na Europę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *