Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ostrzega potencjalnych migrantów, że granica z Białorusią jest zamknięta

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd pracuje nad ostrzeżeniem potencjalnych migrantów, że granica kraju z Białorusią jest zamknięta i że nie ma przejścia do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych.

Polscy dyplomaci w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki rozmawiają z lokalnymi mediami i zamieszczają wiadomości w najpopularniejszych kanałach komunikacji, aby zapobiegać nielegalnym działaniom wjechać do UE przez Białoruśpowiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Wielu migrantów, głównie z Iraku, zmarło ostatnio z wycieńczenia, próbując przedostać się z Białorusi do Polski przez obszar lasów i bagien. Przydacz powiedział, że polscy dyplomaci rozmawiają również z urzędnikami państwowymi w niektórych krajach, aby podnieść świadomość i nakłonić ich do ostrzegania i ochrony swoich obywateli.

„Chcemy pomóc tym ludziom; stąd nasze działania dyplomatyczne w tych krajach … i nasze ostrzeżenia, że ​​mogą być ofiarami oszustwa ”- powiedział.

Członkowie UE Polska i Litwa w ostatnim czasie zmagają się z presją migracyjną ze swoich granic z Białorusią. Oskarżył pan rząd białoruski o oferowanie bezpłatnych wiz turystycznych i celowe wprowadzanie w błąd ludzi, którzy mogliby znaleźć schronienie w UE poprzez nielegalny wjazd do sąsiednich krajów.

Twierdząc, że Białoruś działa w odwecie za zachodnie sankcje, rządy Polski i Litwy izolowały swoje granice większą liczbą strażników, oddziałów wojskowych i ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Dyrektor wykonawczy europejskiej straży granicznej, Frontex, Fabrice Leggeri, odwiedził granicę Polski z Białorusią i powiedział, że „jest pod wrażeniem środków użytych do zabezpieczenia granicy” – powiedział Frontex.

Leggeri podziękował Polsce za “współpracę z Frontexem od początku kryzysu”, bo granica Polski z Białorusią jest także wschodnią granicą bloku.

Przydacz powiedział, że ta ocena pokazuje, że polscy strażnicy graniczni wykonują swoją pracę właściwie i że wzmocnienia Frontexu nie są wymagane, jak proponuje Komisja Wykonawcza UE.

READ  Jesteśmy trafieni ze wszystkich stron

Organizacje Humanitarne a Polska wpływowy Kościół rzymskokatolicki skrytykowały polski rząd za odrzucanie grup migrantów, w tym rodzin z dziećmi.

Tymczasem ustawodawcy na Białorusi głosowali za zawieszeniem umowy z UE, która zobowiązuje były naród sowiecki do przyjmowania z powrotem migrantów, którzy przekroczyli ich terytorium i nielegalnie wjechali do bloku.

___

Śledź raport migracji AP pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *