Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska niekonstytucyjnie reguluje aborcję z powodu wad płodu Polska

Published

on

PolskaTrybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja spowodowana wadami płodu jest niezgodna z Konstytucją i odrzucił najczęstszą z nielicznych prawnych przyczyn aborcji w kraju, w którym dominuje katolicyzm.

Sędzia Naczelna Julia Przyłębska stwierdziła w orzeczeniu, że obowiązujące przepisy – jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie – zezwalające na aborcję zniekształconych płodów są „niezgodne” z konstytucją.

Po wejściu w życie orzeczenia aborcja jest dozwolona tylko w Polska w przypadku gwałtu, kazirodztwa czy zagrożenia zdrowia i życia matki, które stanowią jedynie około 2% zwolnień przeprowadzonych w ostatnich latach.

Wyrok został natychmiast potępiony przez Radę Europy, której przedstawicielka ds. Praw człowieka Dunja Mijatović określiła go jako „smutny dzień dla praw kobiet”.

„Usunięcie podstawy prawie wszystkich legalnych aborcji w Polsce jest zakazem i narusza prawa człowieka” – wyjaśnia Mijatović tweetował.

„Dzisiejsza decyzja … oznacza podziemne / zagraniczne aborcje dla tych, których na to stać, i większe próby dla wszystkich innych”.

Orzeczenie sądu może utorować drogę ustawodawcom dla prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) do zatwierdzenia ustaw zakazujących aborcji u płodów z wrodzonymi wadami wrodzonymi.

„Najgorszy scenariusz, który mógł się spełnić, spełnił się. To druzgocąca kara, która zniszczy życie wielu kobiet i wielu rodzin ”- powiedziała Kamila Ferenc, prawniczka współpracująca z organizacją pozarządową pomagającą kobietom odmówić aborcji.

Wiele Polek z PiS powstrzymało projekt ustawy, który pojawił się jako popularna petycja na początku tego roku, i ostatecznie skłonił konserwatywnych prawodawców do skierowania sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał, którego główną rolą jest zapewnienie zgodności każdego prawa z konstytucją, widział zmiany rządu w 2016 r., Które skłoniły krytyków do twierdzenia, że ​​jest ono sprzymierzone z sojusznikami PiS.

Były liberalny premier Polski i krytyk PiS Donald Tusk Nazywał moment aborcji „polityczną złośliwością”.

„Rzucenie sprawy aborcji i pseudosądu w środku szalejącej pandemii jest bardziej niż cyniczne” – powiedział Tusk, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

READ  4 polskich górników uznanych za zmarłych; Trwają poszukiwania 6 zaginionych osób

Sprzymierzony z PiS prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeśli zostanie przyjęty przez parlament, podpisze ustawę.

Kraj, w którym żyje 38 milionów ludzi, przeprowadza mniej niż 2000 legalnych aborcji rocznie, ale grupy kobiet szacują, że do 200 000 zabiegów jest wykonywanych nielegalnie lub za granicą.

Próba zaostrzenia przez rząd PiS prawa aborcyjnego z 2016 roku został złomowany po ogólnokrajowych protestach dziesiątek tysięcy ubranych na czarno kobiet.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.