Connect with us

Sport

Polska mówi, że kryzys na granicy z Białorusią może oznaczać początek „czegoś gorszego”

Published

on

Anna Włodarczak-Semczuk i Andrius Sytas

WARSZAWA / WILNO (Reuters) – premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł w niedzielę, że kryzys migracyjny na granicy białoruskiej może być preludium do „czegoś znacznie gorszego”, a polscy strażnicy graniczni powiedzieli, że siły białoruskie nadal sprowadzają migrantów na granicę.

Unia Europejska oskarża Białoruś o latanie tysiącami ludzi z Bliskiego Wschodu w odpowiedzi na europejskie sankcje i zmuszanie ich do wejścia do UE i członków NATO Polski, Litwy i Łotwy.

Mińsk, zaprzeczając podsycaniu kryzysu, oczyścił w czwartek obóz migrantów w pobliżu granicy i rozpoczął repatriację niektórych osób do Iraku, podczas gdy Polska i Litwa zgłosiły mniej prób przekraczania ich granic w ostatnich dniach.

Jednak Morawiecki ostrzegł, że kryzys jeszcze się nie skończył, kiedy w niedzielę odwiedził Estonię, Litwę i Łotwę, aby omówić sytuację.

Według sondażu opublikowanego w niedzielę przez dziennik Rzeczpospolita 55% Polaków obawia się, że kryzys na granicy może przerodzić się w konflikt zbrojny.

„Myślę, że to, co dzieje się na naszych oczach, te dramatyczne wydarzenia, mogą być tylko preludium do czegoś znacznie gorszego” – mówił w Wilnie Morawiecki.

Odniósł się do zwiększonej rosyjskiej obecności wojskowej w pobliżu Ukrainy, a także na Białorusi i rosyjskiej enklawie Kaliningradu, graniczącej z Polską i Litwą, jako „instrumentu, który można wykorzystać bezpośrednio do bezpośredniego ataku”.

Sytuacja w Afganistanie po dojściu do władzy talibów „może być wykorzystana jako kolejny etap kryzysu migracyjnego” – powiedział Morawiecki.

WEZWANIE DO WSPARCIA

Premier Litwy Ingrida Simonyte ostrzegła europejskich partnerów, aby nie ignorowali sąsiadów Białorusi po tym, jak kanclerz Angela Merkel dwukrotnie wzywała Łukaszenkę do poszukiwania rozwiązania kryzysu humanitarnego.

„Bardzo ważne jest dla nas, aby wszystkie rozmowy (z Białorusią) z Litwą, Polską i Łotwą, które stoją na czele hybrydowego ataku, były skoordynowane i aby nie zapadały żadne decyzje, które zasadniczo nie rozwiązują sytuacji” – powiedziała. po jednym Spotkanie z Morawieckim w niedzielę.

READ  Jerzy Dudek uhonorowany przez FIFA 22 - Pierwsze wiadomości

Minister spraw zagranicznych Francji powiedział w niedzielę, że Rosja musi wywrzeć presję na swojego sojusznika, Białorusi, aby zakończyła kryzys uchodźczy.

ZMUSZONY DO GRANICY

Według Polski Mińsk nadal przewozi setki obcokrajowców na granicę, gdzie około 10 migrantów zginęło podczas mroźnej zimy.

„W sobotę… grupa około 100 bardzo agresywnych cudzoziemców, których do granicy przywieźli białoruscy żołnierze, próbowała siłą wjechać do Polski” – poinformował w niedzielę na Twitterze pogranicznik.

Kilkunastu migrantów z Iraku, którzy w sobotę rozmawiali z litewskim portalem informacyjnym DELFI na temat granicy z Białorusią, powiedziało, że zostali tam zabrani przez białoruskich urzędników ciężarówkami wojskowymi, którzy zignorowali ich chęć powrotu do Iraku.

Setki Polaków wzięło udział w sobotnich protestach, prosząc o pomoc dla migrantów. Kościół katolicki zorganizował w niedzielę zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących na granicy oraz na wsparcie integracji uchodźców, którzy pozostaną w Polsce.

(Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie i Andriusa Sytasa w Wilnie; montaż Kirsten Donovan i Raissy Kasolowsky)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *