Connect with us

Gospodarka

Polska ma jedne z najniższych deficytów samorządów w UE

Published

on

Według prognoz Komisji Europejskiej Polska będzie jednym z dziesięciu największych krajów UE o najniższych deficytach w sektorze rządowym i samorządowym w 2021 roku – podało w sobotę Ministerstwo Finansów.

„Według prognoz KE Polska znajdzie się w pierwszej dziesiątce krajów UE o najniższym deficycie sektora instytucji państwowych i komunalnych w 2021 roku” – napisało Ministerstwo Finansów na Twitterze.

Powołując się na dane Eurostatu, Ministerstwo podało również, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (wg ESA 2010) wyniósł w III kwartale 2020 roku 16,6 mld zł (3,7 mld euro), co stanowi 2,9 proc. PKB. Jednocześnie Skarb Państwa stwierdził, że średnia unijna w III kwartale 2020 r. Wyniosła 5,6 proc. PKB. „Z takim wynikiem Polska jest jednym z krajów o najniższych deficytach w UE” – powiedział resort.

Ministerstwo poinformowało również, że Polska doświadczyła jednego z najmniejszych spowolnień (-3,6 proc.PKB) wśród krajów UE w 2020 roku. „To znacznie mniej niż średnia dla całej UE (-7,4 proc.) I średnia dla krajów o podobnie dużej gospodarce jak Polska” – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Według prognoz Komisji Europejskiej, cytowanych w tweecie Ministerstwa Finansów, deficyt sektora rządowego i samorządowego w Polsce (8,8 proc. PKB) jest zbliżony do średniej unijnej, „w warunkach znacznego wsparcia rządowego. kryzys szacowany przez Komisję Europejską na około 5,3 procent PKB ”.

Ministerstwo Finansów stwierdziło, że działania antykryzysowe rządu są dobrze oceniane przez zagraniczne instytucje. Ministerstwo zwróciło uwagę, że największe agencje ratingowe – S&P Global Ratings, Fitch Ratings i Moody’s – utrzymały ratingi Polski w minionym roku.

READ  „Błagam”: uchodźca z Ukrainy apeluje do premiera Trudeau
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.