Connect with us

Gospodarka

Polska kopalnia węgla kamiennego Turów, która w ubiegłym roku działała nielegalnie

Published

on

Teraz ma się rozpocząć początkowo opóźniona eksploatacja nowej elektrowni 496 MW w Turowie (Polska). Jednostka będzie korzystała z funduszy unijnych za pośrednictwem polskich mechanizmów mocowych, często wykorzystywanych jako backdoor subsydiowanie nierentownych inwestycji gospodarczych.

Dzieląca granicę z Niemcami i Czechami kopalnia Turów od roku działa nielegalnie, narusza unijne prawo i zagraża lokalnym społecznościom poważnymi niedoborami wody. Mimo to polski rząd zatwierdził wczoraj wydobycie do 2044 roku.

Cała produkcja energii węglowej w UE musi zakończyć się do 2030 r. Z co najmniej dwóch oczywistych powodów. Po pierwsze, dalsze wykorzystywanie węgla, wysoce zanieczyszczającego paliwa kopalnego, sprawi, że osiągnięcie celu porozumienia paryskiego będzie niezwykle trudne. Po drugie, wytwarzanie energii elektrycznej z węgla to śmiertelna sprawa. Jest ekonomicznie niezrównoważony i pogarsza życie społeczności, zanieczyszczając powietrze, wodę i glebę.

„To skandaliczne przedłużanie wydobycia węgla kamiennego do 2044 r. I dodawanie nowej elektrowni na węgiel brunatny, która ma ruszyć teraz i za którą również trzeba będzie zapłacić z kieszeni obywateli„Said Elif Gündüzyeli, starszy koordynator ds. Polityki energetycznej w Climate Action Network (CAN) Europe.

Liczne naruszenia prawa europejskiego przez Kopalnię Turów zostały potwierdzone przez Komisję Europejską. Jednak pomimo sprzeciwu ze strony sąsiednich państw członkowskich wobec rozszerzenia działalności wydobywczej, Komisja nie wszczęła jeszcze postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Miasto Bruksela odnotowało w tym tygodniu ogromną aktywność reklamową, z informacją o Europejskim Zielonym Ładzie sponsorowanym przez polską spółkę Polska Grupa Energetyczna (PGE).

Firma ogłosiła, że ​​do 2050 r. Stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, wyrażając jednocześnie wyraźne zamiary kontynuowania działalności węglowej do co najmniej 2044 r. PGE planuje przekazać swoje aktywa węglowe państwu, gdyż produkcja węgla znów staje się dla spółki zbyt kosztowna na barkach obywateli.

READ  Kryzys nie skończy się 1 stycznia. Niemcy zwiększają wsparcie dla firm

Rozbudowa kopalni Turów narusza podstawowe prawa lokalnych społeczności i niweczy nadzieję na bezpieczną klimatycznie przyszłość. Najwyższy czas, aby Komisja Europejska pociągnęła polskie władze do odpowiedzialności za naruszenia transpozycji unijnej, przystępując do Republiki Czeskiej w sprawie Trybunału Sprawiedliwości i niezwłocznie wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce.”- dodał Elif Gündüzyeli.

Zdjęcie: Anna Uciechowska – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https: //commons.wikimedia.org / …

Śledź EU Today w mediach społecznościowych:

Korespondenci EUToday

Nasz zespół niezależnych korespondentów z całej Europy i poza nią znajduje się w centrum dynamiki geopolitycznej. Łączy nas nasze zobowiązanie do wolnego i bezstronnego dziennikarstwa oraz nasze oddanie idei prawdziwej i nieograniczonej demokracji. Bardzo poważnie podchodzimy do naszej pracy!


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.