Connect with us

Gospodarka

Polska importuje pierwszą ropę Murban, przygotowując się do zakazu rosyjskiej ropy

Published

on

Polska importuje pierwszą ropę Murban, przygotowując się do zakazu rosyjskiej ropy

MOSKWA/SINGAPUR – Polska sprowadziła po raz pierwszy dostawę ropy z Abu Dhabi Murban w sierpniu, ponieważ kraj szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy, wynika z danych Refinitiv Eikon i podają handlowcy.

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili embargo na import rosyjskiej ropy naftowej, które wejdzie w życie do końca 2022 roku, z kilkoma wyjątkami. Polska zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy do końca roku.

Według handlowców, francuski Total przesłał 98 100 ton ropy Murban do polskiej rafinerii PKN Orlen. Statek o nazwie Marathi wyładował ładunek w polskim porcie Gdańsk 7 sierpnia, jak wynika z danych Refinitiv Eikon.

Total odmówił komentarza na temat działalności handlowej, a przedstawiciele PKN Orlen nie odpowiedzieli od razu na prośbę o komentarz.

Polska od lat polega na rosyjskiej ropie jako głównym surowcu dla swoich rafinerii, ale starała się ograniczyć zakupy Uralu w ostatnich latach, ponieważ stosunki między dwoma krajami ochłodziły się.

Według danych traderów i Refinitiv Eikon, w tym roku Polska znacząco ograniczyła zakupy rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba i frachtem morskim, zwiększając jednocześnie zakupy alternatywnych olejów z Arabii Saudyjskiej, Afryki Zachodniej, Morza Północnego i Stanów Zjednoczonych.

Olej Murban jest dobrym substytutem ropy Ural pod względem jakości, twierdzą handlowcy. Murban ma niższą zawartość siarki niż Ural i jest lżejszy, a po rafinacji daje podobną wydajność produktu.

Wiosną dostawy z Murbanu zaczęły napływać do Europy, ponieważ nabywcy z UE unikali rosyjskiej ropy.

Mimo to Murban jest lepiej przystosowany do azjatyckich rynków naftowych, ponieważ jest bliższy nabywcom regionalnym, ma szeroką dystrybucję w Azji i jest wyceniany poniżej azjatyckiego benchmarku dla Dubaju. Jakość zostanie wysłana do Europy tylko wtedy, gdy pozwoli na to gospodarka arbitrażowa, twierdzą handlowcy.

READ  ING i Inteligo zwiększają opłaty za konto i karty

„To niezwykłe, ale ludzie testują surowiec” – skomentował przesyłkę handlarz z Singapuru.

Jak na razie nie planuje się dostaw ropy Ural do Gdańska na sierpień, poinformowali handlowcy. Według danych Refinitiv, port importował 200 000–300 000 ton Uralu miesięcznie w okresie od maja do lipca.

(Edycja Elaine Hardcastle)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *