Connect with us

Gospodarka

Polska importuje pierwszą ropę Murban, przygotowując się do zakazu rosyjskiej ropy

Published

on

MOSKWA/SINGAPUR – Polska sprowadziła po raz pierwszy dostawę ropy z Abu Dhabi Murban w sierpniu, ponieważ kraj szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy, wynika z danych Refinitiv Eikon i podają handlowcy.

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili embargo na import rosyjskiej ropy naftowej, które wejdzie w życie do końca 2022 roku, z kilkoma wyjątkami. Polska zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy do końca roku.

Według handlowców, francuski Total przesłał 98 100 ton ropy Murban do polskiej rafinerii PKN Orlen. Statek o nazwie Marathi wyładował ładunek w polskim porcie Gdańsk 7 sierpnia, jak wynika z danych Refinitiv Eikon.

Total odmówił komentarza na temat działalności handlowej, a przedstawiciele PKN Orlen nie odpowiedzieli od razu na prośbę o komentarz.

Polska od lat polega na rosyjskiej ropie jako głównym surowcu dla swoich rafinerii, ale starała się ograniczyć zakupy Uralu w ostatnich latach, ponieważ stosunki między dwoma krajami ochłodziły się.

Według danych traderów i Refinitiv Eikon, w tym roku Polska znacząco ograniczyła zakupy rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba i frachtem morskim, zwiększając jednocześnie zakupy alternatywnych olejów z Arabii Saudyjskiej, Afryki Zachodniej, Morza Północnego i Stanów Zjednoczonych.

Olej Murban jest dobrym substytutem ropy Ural pod względem jakości, twierdzą handlowcy. Murban ma niższą zawartość siarki niż Ural i jest lżejszy, a po rafinacji daje podobną wydajność produktu.

Wiosną dostawy z Murbanu zaczęły napływać do Europy, ponieważ nabywcy z UE unikali rosyjskiej ropy.

Mimo to Murban jest lepiej przystosowany do azjatyckich rynków naftowych, ponieważ jest bliższy nabywcom regionalnym, ma szeroką dystrybucję w Azji i jest wyceniany poniżej azjatyckiego benchmarku dla Dubaju. Jakość zostanie wysłana do Europy tylko wtedy, gdy pozwoli na to gospodarka arbitrażowa, twierdzą handlowcy.

„To niezwykłe, ale ludzie testują surowiec” – skomentował przesyłkę handlarz z Singapuru.

READ  bne IntelliNews - Wycofanie wsparcia na wypadek pandemii może wywołać „doskonałą burzę” dla niepokoju korporacyjnego

Jak na razie nie planuje się dostaw ropy Ural do Gdańska na sierpień, poinformowali handlowcy. Według danych Refinitiv, port importował 200 000–300 000 ton Uralu miesięcznie w okresie od maja do lipca.

(Edycja Elaine Hardcastle)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *