Connect with us

Gospodarka

Polska i Węgry blokują „równość płci” ze szczytu społecznego UE

Published

on

Lobbing Polski i Węgier spowodował usunięcie wyrażenia „równość płci” z piątkowego oświadczenia w sprawie promowania spójności społecznej w UE Europazwiązek zawodowy walczący o odbudowę po pandemii COVID-19.

Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i eurosceptyczny sojusznik węgierskiego premiera Viktora Orbana promują w kraju to, co nazywają tradycyjnymi wartościami społecznymi, i wielokrotnie gromadzili się ze swoimi bardziej liberalnymi zachodnimi odpowiednikami w sprawie praw kobiet i homoseksualnych migrantów kłócili się.

Oba kraje odmówiły bezpośredniego wspomnienia o „równości płci” w oświadczeniu 27 głów państw bloku, którzy spotkają się w portugalskim mieście Porto w piątek i sobotę, aby znaleźć sposoby rozwiązania problemu nasilającego się poziomu pandemii. nierówności.

Podczas gdy wcześniejszy projekt mówił, że blok będzie „promować równość płci”, późniejsza wersja Reutera unika tego sformułowania i brzmi: „Zintensyfikujemy wysiłki antydyskryminacyjne i będziemy aktywnie pracować, aby wypełnić luki płciowe… i promować równość”.

EuropaZwiązkowy dyplomata powiedział, że Warszawa i Budapeszt szukały luźniejszego języka. Oba rządy popierają katolickie, konserwatywne wartości społeczne na kontrowersyjnych stanowiskach, które towarzyszą rosnącej kontroli państwa i politycznym wpływom na media, sądy i naukowców.

Plik EuropaStrategia komisji na rzecz równości płci na lata 2020-2025 formułuje swój cel jako „Unię, w której kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy w całej swojej różnorodności mogą swobodnie podążać wybraną ścieżką życia, mieć równe szanse i prosperować Weź udział i prowadź nasze Europaspołeczeństwo „.

Kiedy Orban przybył do Porto, powiedział dziennikarzom: „Faktem jest, że mężczyźni i kobiety powinni być traktowani jednakowo”. Powiedział, że jest przeciwny mówieniu o „płci”, którą uważa za „frazę motywowaną ideologicznie”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki mówił też tylko o konieczności zlikwidowania przepaści między kobietami i mężczyznami w miejscu pracy, a nie o większej równości społecznej dla grup o różnych orientacjach seksualnych.

W Polsce niektóre obszary ogłosiły się „strefami wolnymi od osób LGBT” i otrzymały wsparcie rządowe po utracie funduszy unijnych z powodu takiej dyskryminacji.

READ  Ostatnie chwile COP26. Wspólna deklaracja Chin i Stanów Zjednoczonych ambitnym celem Polski

POSTĘP SPOŁECZNY

ILGA Europa, grupa obrońców praw osób LGBTI, stwierdziła, że ​​wymazanie języka zasadniczo eliminuje równość płci.

„Walka z koncepcją płci jest strategią często stosowaną przez obrońców praw człowieka w celu osłabienia postępu w zakresie praw kobiet, praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz praw osób LGBTI” – powiedział.

Pomimo zamieszania wokół języka, przywódcy mimo wszystko zobowiązują się do pełnego wyzdrowienia z rekordowej recesji bloku wywołanej pandemią, która zabiła prawie 700 000 ludzi Europa, Sklepy i podróże zamknięte, a miliony zamknięte w swoich domach.

Kobiety, młodzi ludzie, pracownicy branży koncertowej i ofiary przemocy domowej należą do grup, które zostały szczególnie dotknięte z powodu pogłębiania się istniejących wcześniej nierówności.

„Priorytetem będzie przejście od ochrony do tworzenia miejsc pracy i poprawy jakości miejsc pracy” – powiedzieli szefowie państw w oświadczeniu, przyjmując z zadowoleniem propozycję spojrzenia poza PKB, aby zobaczyć poziomy gospodarcze i społeczne Mierzyć postęp.

Dwudziestu czterech szefów państw lub rządów weźmie udział osobiście, a kanclerz Angela Merkel i dwie inne osoby wezmą udział w dyskusjach dotyczących również kwestii związanych ze zwolnieniem patentów na szczepionki COVID-19 i bliskimi związkami UE z Rosją.

(Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.