Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina są blisko porozumienia w sprawie handlu produktami rolnymi, ale bez przełomu

Published

on

Polska i Ukraina są blisko porozumienia w sprawie handlu produktami rolnymi, ale bez przełomu

WARSZAWA

Polska i Ukraina są bliskie porozumienia w sprawie importu produktów rolnych, powiedział w czwartek polski premier Donald Tusk po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Schmyhalem w Warszawie.

„Jesteśmy blisko rozwiązania” – powiedział Tusk na konferencji prasowej. „Dotyczy to ilości produktów, które mogą wjechać do Polski. Kiedy to ustalimy, będziemy bliscy zapewnienia, że ​​tranzyt nie zakłóci polskiego rynku.

„Ani ja, ani premier Szmyhal nie osiągniemy 100-procentowej satysfakcji. O to właśnie chodzi w polityce. Musimy szukać rozwiązań, które nie dotkną polskich czy ukraińskich producentów” – powiedział Tusk.

„Szukamy rozwiązań dla obu stron w rolnictwie, zrobiliśmy krok do przodu. Polska rozpoczęła ofensywę dyplomatyczną mającą na celu zablokowanie importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych. Mamy efekt porównywalny z embargiem” – powiedział Tusk.

​​​​​​„Nawet wśród najbliższych przyjaciół zdarzają się konflikty interesów, różne interesy i punkty widzenia. Możemy o tym rozmawiać bardzo szczerze i bez ukrytych celów. „Jestem bardzo podbudowany tą atmosferą” – powiedział Tusk.

Polska chce zawrzeć z Ukrainą umowę licencyjną na handel produktami rolnymi, na wzór tej, którą Rumunia i Bułgaria podpisały z Kijowem. W przemówieniu nie wspomniano jednak o konkretnych rozwiązaniach, które mogłyby pomóc rolnikom.

Rolnicy od kilku tygodni blokują ukraińską granicę w proteście przeciwko importowi ukraińskiego zboża, które ich zdaniem podcina ceny od krajowych rolników.

„Dziś mogę powiedzieć, że zdecydowanie poczyniliśmy postępy w znoszeniu blokady (granicznej)” – powiedział ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, zauważając, że rozmowy z Polską były „skomplikowane, ale otwarte”.

Ambasadorowie krajów UE zgodzili się w środę na zmienione porozumienie w sprawie przedłużenia bezcłowego importu żywności z Ukrainy.

Tusk potwierdził także wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją. „Jeśli chodzi o wsparcie militarne, wsparcie finansowe i wsparcie wejścia Ukrainy do NATO – można liczyć na Polskę” – powiedział Tusk.

READ  500+ i zdolność kredytowa. Istotne dochody i ... liczba dzieci

„Kończymy rozmowy z jeszcze głębszym przekonaniem, że nie ma na świecie takiej siły, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność i współpracę, zwłaszcza w obliczu zagrożenia, jakie stanowi agresywna polityka Rosji” – powiedział w czwartek Tusk.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera jedynie część wiadomości oferowanych abonentom systemu AA News Broadcasting System (HAS) w formie zbiorczej. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *