Connect with us

Gospodarka

Polska i Nowa Zelandia wysyłają nowych agentów na Tajwan

Published

on

Tajpej, 1 grudnia (CNA) Były ambasador Polski w Japonii, Cyryl Kozaczewski, oficjalnie objął urząd nowego głównego wysłannika swojego kraju na Tajwan, poinformowało w środę polskie przedstawicielstwo w Tajpej.

Kozaczewski jest doświadczonym dyplomatą z ponad 25-letnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a jego ostatnim stanowiskiem przed przyjazdem do Tajpej był dyrektor polityczny w polskim MSZ, według polskiego biura w Tajpej.

Pełnił także stanowiska dyplomatyczne w Ambasadzie RP w Seulu oraz w Stałej Misji RP przy NATO w Brukseli, poinformowało biuro, które reprezentuje polskie interesy na Tajwanie, gdy nie ma powiązań dyplomatycznych.

W latach 2012-2016 Kozaczewski był ambasadorem RP w Japonii, a także reprezentował tam NATO jako oficjalny kontakt, poinformowało biuro w komunikacie prasowym.

Tymczasem Biuro Handlu i Przemysłu Nowej Zelandii ogłosiło we wtorek, że Mark Pearson został mianowany nowym dyrektorem.

Pearson oficjalnie przejmie jego stanowisko w styczniu 2022 r., poinformowało biuro, które de facto pełni funkcję ambasady Nowej Zelandii na Tajwanie.

Pearson dołączył do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii w 1988 roku, po kilku latach pracy w ambasadach Nowej Zelandii w Tokio i Seulu, gdzie pełnił funkcję zastępcy szefa misji dyplomatycznych, podało biuro.

Pracował również nad regionalnymi kwestiami gospodarczymi i politycznymi w ramach ugrupowań związanych z APEC i ASEAN, w tym Forum Regionalnego ASEAN, Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego i Szczytu Azji Wschodniej, a także był zaangażowany w działania na rzecz rozbrojenia i nieproliferacji, biuro powiedział.

Biuro podało, że przed oddelegowaniem do Tajpej Pearson kierował współpracą z APEC w Nowej Zelandii.

Dodał, że mówi po japońsku i koreańsku oraz ma umiejętności czytania w języku chińskim.

(przez Josepha Ye)

Artykuł końcowy / szt

READ  Erdogan chce wzmocnić relacje na szczycie Turcja-Afryka | Wiadomości gospodarcze i biznesowe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *