Connect with us

technologia

Polska giełda energii PGNiG zgadza się na rozwój polskiego rynku biometanu

Published

on

Towarowa Giełda Energii (TGE) oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały porozumienie o współpracy w celu rozwoju rynku biometanu w Polsce.

Podpisane 12 stycznia TGE i PGNiG zamierzają wspólnie przygotować nowoczesne rozwiązania, które będą wspierać tworzenie i rozwój polskiej branży biometanowej.

Zarówno PGNiG, główny gracz na rynku gazu, jak i TGE, platforma handlowa skupiająca się na handlu gazem i uprawnieniami w celu promowania wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), będą działać na rzecz przekształcenia rynku energii, czyniąc go coraz ważniejszym. von jest liderem ekologicznych technologii i powstającego rynku paliw alternatywnych, takich jak biometan czy wodór.

Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG, powiedział: „PGNiG jest aktywnym członkiem rynku giełdowego od początku jego istnienia i nieustannie przyczynia się do jego rozwoju, czego wyrazem jest m.in. rekordowy wolumen obrotu gazem ziemnym na TGE w 2020 roku.

„Teraz stajemy przed nowym rozdziałem w naszej współpracy, dzięki któremu możemy tworzyć nowoczesne rozwiązania rynkowe w zakresie handlu biometanem. To zielone paliwo ma znaczny potencjał, który daje nam możliwość aktywnego uczestniczenia w przyszłej transformacji energetycznej polskiej gospodarki przy jednoczesnej realizacji naszych celów biznesowych i zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego. “

W pierwszej fazie współpracy firmy planują wykorzystać doświadczenie giełdy, która obecnie prowadzi Rejestr Świadectw Pochodzenia w ramach potencjalnego programu wsparcia dla biometanu opartego na certyfikacie, a także system gwarancji pochodzenia, potencjalnego narzędzia realizacji krajowego celu indykatywnego.

„TGE od ponad 20 lat wspiera wszystkie procesy transformacyjne na rynku energii i aktywnie przyczynia się do jego rozwoju, oferując swoim uczestnikom kompleksowe rozwiązania i produkty” – powiedział Piotr Zawistowski, Prezes TGE.

„Współpraca z PGNiG przy tworzeniu rynku biometanu daje giełdzie możliwość dalszego rozwoju segmentu OZE. Oczywiście nasze rejestry odgrywają kluczową rolę w tym projekcie. “

READ  Kuo: iPhone 12 będzie wymagał nowego, potężnego formatu dla Apple Watch i MacBooków pod koniec 2021 roku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *