Connect with us

Sport

Polska, gdzie aborcja jest zabroniona, zarejestruje ciąże – Boston News, Weather, Sports

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski rząd, który ma prawie całkowity zakaz aborcji, został oskarżony w poniedziałek o utworzenie „rejestru ciąż”, ponieważ kraj zwiększa ilość danych medycznych przechowywanych cyfrowo na temat pacjentek.

Działacze na rzecz praw kobiet i politycy opozycji obawiają się, że kobiety stoją w obliczu bezprecedensowej inwigilacji ze strony konserwatywnych poglądów partii rządzącej, która już zaostrzyła jedno z najbardziej restrykcyjnych europejskich przepisów dotyczących aborcji.

Obawiają się, że nowe dane mogą zostać wykorzystane przez policję i prokuratorów przeciwko kobietom, których ciąża również kończy się poronieniem, lub że kobiety mogą być ścigane przez państwo za zamawianie pigułek aborcyjnych lub podróżowanie za granicę w celu dokonania aborcji.

„Rejestr ciąż w kraju, w którym obowiązuje niemal całkowity zakaz aborcji, jest przerażający” – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, lewicowa posłanka.

Sprawa zwróciła uwagę w poniedziałek po podpisaniu w piątek przez sekretarza zdrowia Adama Niedzielskiego zarządzenia wykonawczego rozszerzającego ilość informacji przechowywanych w centralnej bazie danych o pacjentach, w tym informacje o alergiach, grupach krwi i ciąży.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz próbował rozwiać obawy mówiąc, że dostęp do danych będą mieli tylko pracownicy służby zdrowia, a zmiany wprowadzane są na podstawie rekomendacji Unii Europejskiej.

Powiedział, że wysiłki mają na celu poprawę leczenia pacjentów, nawet jeśli szukają oni leczenia w innych krajach członkowskich UE-27. W przypadku kobiet w ciąży, powiedział, pomogłoby to lekarzom od razu wiedzieć, które kobiety nie powinny mieć prześwietleń lub niektórych leków.

„Nikt nie prowadzi rejestru ciąż w Polsce” – powiedział kanałowi informacyjnemu TVN24.

Ale Marta Lempart, przewodnicząca grupy na rzecz praw kobiet Women’s Strike, powiedziała, że ​​nie wierzy, że rząd będzie ukrywał informacje o ciążach kobiet przed policją i prokuratorami. Powiedziała The Associated Press, że policja w Polsce już przesłuchuje kobiety o to, jak kończy się ich ciąża po tym, jak wskazali na to rozgniewani partnerzy.

READ  Już tak nie wygląda. Zarażony Ronaldo zmienił się nie do poznania - o2

„Bycie w ciąży oznacza, że ​​policja może przyjść do ciebie w każdej chwili, a prokuratorzy mogą przyjść do ciebie, aby zadać pytania dotyczące twojej ciąży” – powiedział Lempart.

Nowy system oznacza, że ​​wiele Polek uniknie państwowej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, a zamożniejsze kobiety będą szukały prywatnego leczenia lub wyjeżdżają za granicę, nawet w celu opieki prenatalnej. Tymczasem biedniejsze kobiety w Polsce będą bardziej narażone na problemy zdrowotne, a nawet śmierć, jeśli unikną opieki prenatalnej, obawia się Lempart.

Lempart obawia się również, że informacje uzyskane przez policję mogą być udostępniane mediom państwowym, aby zszargać reputację ludzi.

Ona już wie, jak to się może stać. W 2020 r. Lempart uzyskała pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, a informacje zostały przekazane przez telewizję państwową jeszcze przed otrzymaniem wyników.

Polska zakazuje aborcji prawie we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem sytuacji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety lub gdy ciąża została spowodowana gwałtem lub kazirodztwem.

Przez lata płody z wadami wrodzonymi mogły dokonywać aborcji. Ten wyjątek został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny w 2020 roku.

W praktyce Polki, które chcą przerwać ciążę, zamawiają pigułki aborcyjne lub wyjeżdżają do Niemiec, Czech i innych krajów, w których zabieg jest dozwolony. Podczas gdy samodzielne przyjmowanie pigułek aborcyjnych jest legalne, pomaganie komuś innemu już nie.

Działaczce Justynie Wydrzyńskiej grozi do trzech lat więzienia za pomoc ofierze przemocy domowej w uzyskaniu dostępu do pigułek aborcyjnych. Według Amnesty International to pierwszy taki przypadek w Europie.

(Copyright (c) 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy materiał nie może być publikowany, transmitowany, transkrybowany ani redystrybuowany.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.