Connect with us

Nauka

Polska, Europa i świat w dobie wielowymiarowych kryzysów – Exaudi

Published

on

Polska, Europa i świat w dobie wielowymiarowych kryzysów – Exaudi

Najważniejsze problemy współczesnego świata, takie jak wojna na Ukrainie, pandemia COVID-19 czy inflacja, to główne tematy trzydniowej konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W najbliższy poniedziałek na terenie uczelni rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska, Europa i świat w dobie wielowymiarowych kryzysów”. W licznych dyskusjach panelowych wezmą udział przedstawiciele świata nauki, polityki, prawa i biznesu z Polski, Ukrainy, Mołdawii i Węgier. To kolejny etap Forum Obywatelskiego, zainicjowanego przez środowiska związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

„Podczas dyskusji panelowych przedstawiciele świata nauki, kultury, prawa, polityki, biznesu i mediów poruszą temat wieloaspektowych kryzysów i napięć, jakie występują we współczesnym świecie, takich jak kryzys wartości, pandemia COVID-19 pandemia, konflikty zbrojne, w szczególności wojna na Ukrainie, kryzys humanitarny czy kryzys inflacyjny. Debata ekspertów z różnych dziedzin pozwoli kompleksowo spojrzeć na wszystkie te problemy – mówi Tomasz Tokarski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju KUL i inicjator projektu.

„Kryzys jest blisko; możemy to zaobserwować praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Inflacja i rosnące koszty utrzymania sprawiają, że szczególnie młodzi ludzie są bardzo podatni na zagrożenia. Jednocześnie poważnym problemem jest coraz powszechniejsze wśród młodych ludzi przekonanie, że to, co dzieje się w społeczeństwie, ich nie dotyczy. Chcemy angażować młodych ludzi w sytuację społeczno-ekonomiczną i uświadamiać im, jak ważną rolę odgrywają ich decyzje w kształtowaniu chwili obecnej i naszej przyszłości,– podkreśla Paweł Zdybel, Przewodniczący Samorządu Studenckiego KUL, współorganizator konferencji.

Konferencja rozpocznie się wystąpieniem inauguracyjnym zatytułowanym „Polska dyplomacja wobec aktualnych wyzwań” Arkadego Rzegockiego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i szefa Korpusu Spraw Zagranicznych.

Na trzydniową konferencję składać się będzie 12 dyskusji panelowych poświęconych takim tematom, jak wojny informacyjne i kulturowe, kryzys wartości, wyzwania dla Kościoła katolickiego, transformacja energetyczna, polityka obronna i bezpieczeństwa. Integralną częścią wydarzenia są także dwa seminaria z okazji 30-lecia współpracy polsko-mołdawskiej oraz odbudowy Ukrainy.

„Włączenie kwestii związanych z Mołdawią i Ukrainą jest głęboko symboliczne. Wojna na Ukrainie oraz szczególna sytuacja geopolityczna w regionie Europy Wschodniej spowodowały bezprecedensową decyzję państw Unii Europejskiej o przyznaniu Mołdawii i Ukrainie statusu krajów kandydujących. To kluczowy i długo wyczekiwany krok, ale wciąż nie wpływa na przynależność obu krajów do organizacji” – zwraca uwagę prof. Beata Piskorska, politolog, prorektor ds Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktorskich oraz rozwoju.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Współorganizatorami konferencji są: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Samorząd Doktorantów i Samorząd Studencki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Trzydniowe spotkanie zostało sfinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Excellence in Science.

Patronat Honorowy nad międzynarodową konferencją objęli Minister Spraw Zagranicznych, Minister Finansów, Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Partnerami wydarzenia są: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Instytut Europy Środkowej w Lublinie, Pracodawcy Ziemi Lubelskiej, Loża Lubelska Business Centre Club, Fundacja Kierunek Polska, Stowarzyszenie Edukacji i Badań Międzynarodowych ERIA, Fundacja Rozwoju Europy Środkowej i Wschodniej oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *