Connect with us

Gospodarka

Polska dostarcza na Ukrainę 25 000 ton benzyny

Published

on

Polska dostarcza na Ukrainę 25 000 ton benzyny

Polska wyśle ​​na Ukrainę 25 000 ton benzyny, aby pomóc narodowi przezwyciężyć niedobory.

O tym poinformowała podczas konferencji prasowej pierwsza wicepremier, minister gospodarki Ukrainy Julia Svyridenko, informuje Ukrinform w odniesieniu do Radio Polska.

Według urzędnika, przyczyną niedoboru paliwa jest to, że przed wojną 97 proc. paliwa trafiało na Ukrainę z Rosji i Białorusi. Dziś te zapasy nie są już dostępne. Ponadto rafineria w Kremensczuh została zniszczona w rosyjskich atakach rakietowych.

Teraz 25 tys. ton benzyny będzie dostarczanych z polskich rezerw, aby zbilansować ukraiński rynek paliw. Pierwsza partia dotrze na początku przyszłego tygodnia.

Przeczytaj także: Rosyjskie wojsko ponownie odpala rakiety w rafinerii w Krzemieńczuku

Polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, przemawiając na tej samej konferencji prasowej, powiedziała, że ​​trwają prace nad zwiększeniem przepustowości na granicy polsko-ukraińskiej w celu usprawnienia dostaw paliwa.

Według Moskwy współpraca między polskimi i ukraińskimi firmami paliwowymi jest lepsza niż kiedykolwiek. Obecnie projektowane są nowe drogi dostaw i nowy system bezpieczeństwa energetycznego. Ta współpraca będzie kontynuowana w czasie pokoju – podkreślił polski urzędnik.

Notatka. Wcześniej Ukraina zawiesiła państwową regulację cen paliw, aby uniknąć niedoborów podczas trwającej wojny. Jednocześnie limit ceny benzyny zostanie ustalony na 52 UAH za litr, a oleju napędowego na 58 UAH za litr.

READ  Przegląd roku 2022: Eksport broni z Korei Południowej
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *