Connect with us

Nauka

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji | Nauka

Published

on

SAINT-REMY-LES-CHEVREUSE, Francja (AP) – Premier Polski mówi, że polecił rządowi kupić dom we Francji, w którym laureaci Nagrody Nobla naukowcy Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzali wakacje i weekendy od 1904 do 1906 roku.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w tym tygodniu na Twitterze, że dom na południowo-zachodnich obrzeżach Paryża jest „częścią historii Polski”.

Kamienny i ceglany budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych (1300 stóp kwadratowych) w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 790 000 euro (950 000 dolarów). Jest w złym stanie, ale według lokalnej firmy zajmującej się nieruchomościami Stephane Plaza część odklejającej się tapety, kominków i płytek podłogowych pochodzi z epoki Curie.

Powiedziała, że ​​Maria Curie, urodzona w Polsce, może sama namalowała niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku dla Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906”, gdzie przyjechali z córkami Ireną i Ewą – powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.

„Przyjeżdżali tu w weekendy, święta wielkanocne, wakacje letnie” – powiedział Cazou-Mingot The Associated Press podczas wizyty w posiadłości w środę. „Nie przeprowadzono żadnych eksperymentów na tej nieruchomości”.

Pewnego dnia, w kwietniu 1906 roku, Pierre wrócił do Paryża na spotkanie naukowe, gdzie został przejechany i zabity przez zaprzęg konny.

„Po tym wypadku Marie Curie co jakiś czas wracała z córkami, a potem przestała przyjeżdżać”, a dom – o powierzchni 900 m2. metrów kwadratowych ogrodu, XIX-wiecznego gołębnika i pompy wodnej – zostało sprzedane, powiedział Cazou-Mingot.

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro (240 000 dolarów).

Cazou-Mingot wierzy, że każdy, kto zechce w nią zainwestować, będzie wymagał „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii”.

Ale prawicowy rząd postawił sobie za priorytet zabezpieczenie i opiekę nad miejscami i obiektami znaczącymi dla historii Polski.

Urodzona w 1867 roku w Warszawie jako Maria Skłodowska, uczona przeniosła się do Paryża w 1891 roku i była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej pracę i została pierwszym profesorem na renomowanym uniwersytecie.

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.

Marie Curie otrzymała także Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. Za odkrycie radia i polonu. Tej ostatniej nazwała Polskę.

Zmarła w 1943 roku w Passy we Francji na chorobę wywołaną promieniowaniem. Marie i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu, wśród innych wybitnych obywateli francuskich.

Scislowska relacjonowała z Warszawy.

Copyright 2021 z Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, przesyłany, przepisywany lub redystrybuowany bez pozwolenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *