Connect with us

Gospodarka

Polska apeluje do KE o uruchomienie pakietu pomocowego dla Białorusi – pierwsza wiadomość

Published

on

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE w niedzielę wezwało Komisję Europejską do uruchomienia kompleksowego planu wsparcia gospodarczego Białorusi.

„Potwierdzamy nasze wezwanie do @ EU_Kommission do uruchomienia kompleksowego planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi zgodnie z konkluzjami Rady @ EU zatwierdzonymi przez #EUCO w październiku 2020 r. Zarabiaj ponad 6 miesięcy ciągłych prodemokratycznych protestów reakcja UE „Polska w UE napisała w niedzielę na Twitterze.

W październiku, po długiej debacie, Rada Europejska przyjęła w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (składającej się z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii) zaproponowany przez Polskę plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.

Wsparcie obejmuje partnerstwa przy długoterminowych inwestycjach infrastrukturalnych na Białorusi, rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, pakiet stabilizacyjny dla białoruskiej gospodarki, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z wnioskami szczytu Komisja Europejska została zobowiązana do przygotowania projektu. Jednak plan nie został jeszcze uruchomiony przez urzędników UE.

Na Białorusi doszło do masowych protestów od czasu, gdy Aleksander Łukaszenko ogłosił się zwycięzcą kontrowersyjnych wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

READ  Niektórzy ludzie nie muszą płacić abonamentu RTV nawet w 2021 roku. Zobacz, co robić! [lista - 21.12.2020 r.]
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *