Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy parlamentarzyści popierają utworzenie kontrowersyjnego panelu „Wpływ Rosji”.

Published

on

Polscy parlamentarzyści popierają utworzenie kontrowersyjnego panelu „Wpływ Rosji”.

Polski parlament dał w środę zielone światło na rozpoczęcie prac panelu ds. „wpływów Rosji”, pomimo krytyki ze strony UE i USA, że może on zostać wykorzystany przeciwko politykom opozycji.

W głosowaniu zbojkotowanym przez wszystkie partie opozycji konserwatywna większość wybrała do organu dziewięciu członków, którzy odmówili nominowania kandydatów na te stanowiska, nazywając to „nielegalnym” i „niekonstytucyjnym”.

Nie podano daty rozpoczęcia działania panelu.

Polska – sąsiadka i zagorzała sojuszniczka Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją – powołała pod koniec maja komisję, której deklarowanym celem jest zbadanie obywateli, którzy mogli ulec wpływom Rosji.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Zgodnie z prawem osoby uznane za winne mogą zostać pozbawione możliwości pełnienia funkcji publicznych w związku z finansami publicznymi i informacjami niejawnymi przez 10 lat.

Krytycy argumentowali, że rozwiązanie wprowadzone na kilka miesięcy przed wyborami powszechnymi zostanie wykorzystane przeciwko liderowi opozycji Donaldowi Tuskowi.

Jego partia posunęła się nawet do nazwania jej „Lex Tuskiem”, czyli Ustawą Tuska, ze względu na jej rzekomy cel.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Po wejściu w życie ustawy na początku tego roku Unia Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko Polsce, podczas gdy Stany Zjednoczone wyraziły obawy, że ustawa „może zostać wykorzystana do blokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu”.

W obliczu krytyki prezydent Andrzej Duda zaproponował zmiany mające na celu zniesienie kar i na początku sierpnia podpisał znowelizowaną ustawę.

bo/js/bp

READ  Wczesny sukces Disney+ w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *