Connect with us

Świat

Polscy dyplomaci opuszczają Białoruś na prośbę Mińska [NAGRANIE]

Published

on

W piątek Andrzej Poczobut, dziennikarz i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi, zamieścił nagranie na Twitterze przed budynkiem Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

„Karawana samochodów konsularnych wyjeżdża z Konsulatu Generalnego RP. Jadą do granic. W sumie wyjeżdżają dziś 32 dyplomatów z Mińska, Grodna i Brześcia. Decyzję podjęło białoruskie MSZ” – napisał.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział polsatnews.pl, że „na prośbę strony białoruskiej ponad 30 dyplomatów opuści dziś Białoruś w związku z redukcją zatrudnienia”.

„Łukaszenka izoluje Białorusinów od Europy”

– Polska zastrzega sobie prawo do terminowej i właściwej reakcji na ten nieprzyjazny gest – dodał wiceminister spraw zagranicznych. Uważamy, że ta decyzja, to żądanie skierowane jest przede wszystkim do samych Białorusinów, gdyż większość polskich dyplomatów to konsulowie, którzy wydali białoruskie wizy na wjazd do UE. Polska odpowiada za publikację około 60 proc. takie wizy – powiedział.

Wiceminister ocenił więc, że Łukaszenka tą decyzją „izoluje Białorusinów od Europy”.

– Decyzje białoruskie miały na celu podzielenie Europy, bo dotyczą tylko Litwy i Polski. Kraje UE wezwały ambasadorów z powrotem do swoich krajów i okazały nam solidarność – dodał.

Zawieszenie procesu wydawania wizy

Biełsat poinformował jednak, że w piątek polskie i litewskie centra wizowe – instytucje zbierające od obywateli Białorusi dokumenty potrzebne do wydania wizy – ogłosiły zawieszenie procesu wydawania wiz.

Konsulat w Grodnie poinformował również o ograniczeniu jego działalności. Na portalu Gov.pl pojawiła się informacja, że ​​placówka w Grodnie zrezygnowała z przyjmowania klientów we wszystkich sprawach z wyjątkiem bardzo pilnych.

Wniosek z Białorusi

Tydzień temu Polska i Litwa postanowiły odwołać swoich ambasadorów z Mińska, gdy UE nałożyła sankcje na 40 przedstawicieli białoruskich władz za sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i stłumienie protestujących przeciwko fałszerstwu.

W tym dniu białoruskie MSZ zwróciło się do ambasad Polski i Litwy o ograniczenie liczby dyplomatów na Białorusi. – Ze względu na ewidentnie destrukcyjne działania Polski i Litwy zaproponowano zrównanie składu ich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach do 9 października 2020 roku – powiedział rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz. Białoruś zarzuca Polsce i Litwie „destrukcyjne działania” w związku z wyborami prezydenckimi 9 sierpnia, których wyniki nie zostały uznane przez UE i USA.

Białoruś apeluje do Polski o zmniejszenie liczby dyplomatów na Białorusi z 50 do 18, a na Litwie z 25 do 14.

Zdr / ml / polsatnews.pl, Biełsat

Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *