Connect with us

Gospodarka

Polscy aktywiści apelują do Kamali Harris o wolność prasy – EURACTIV.com

Published

on

Sześć Polek, w tym polityczki i działaczki społeczne, napisało list do wiceprezydenta USA Kamali Harris, protestując przeciwko ograniczeniom ich rządu wobec wolności prasy, które wielu postrzega jako skierowane przeciwko nadawcy. TELEWIZOR.

Przedmiotowy projekt został przedstawiony przez rządzącą polską partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i dotyczy mediów zagranicznych. Projekt, w którym stwierdza się, że kapitał spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie może przekraczać 49% własności polskich mediów, został zatwierdzony przez sejmową komisję kultury i mediów. TELEWIZOR, należąca do grupy Discovery, znana jest z krytycznego stosunku do PiS.

Autorkami listu są reżyserka Agnieszka Holland, feministyczna filozofka i publicystka Magdalena Środa oraz Marta Lempart, przewodnicząca kobiecej grupy strajkowej.

„Nasz obecny rząd prowadzi kampanię na rzecz nowego ustawodawstwa mającego na celu nieprzedłużanie koncesji na nadawanie obiektywnej, profesjonalnej i popularnej stacji telewizyjnej należącej do American Discovery Group” – czytamy w liście cytowanym w języku polskim. Polska agencja prasowa.

„Ustawa, jeśli zostanie uchwalona, ​​radykalnie ograniczy debatę publiczną i niezależną informację w Polsce” – podkreślają autorzy, dodając, że „jedynym źródłem informacji będzie telewizja państwowa”. [TVP], całkowicie podporządkowany interesom partii rządzącej.”

TELEWIZOR w lutym 2020 r. wystąpił o rozszerzenie praw do nadawania, a KRRiT nie podjęła jeszcze decyzji. Obecna licencja stacji wygasa we wrześniu. (Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

READ  Ukraińscy uchodźcy przybywają do Polski „w stanie niepokoju i strachu” |
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *