Connect with us

Świat

Policja birmańska zostaje rozmieszczona wcześnie, aby zwiększyć presję na protesty

Published

on

YANGON, Myanmar (AP) – Policja w Mjanmie zaostrzyła represje wobec protestujących przeciwko przejęciu władzy przez wojsko na początku tego miesiąca i została wprowadzona w życie wcześnie iw sobotę, gdy protestujący próbowali zgromadzić się w dwóch największych miastach kraju i gdzie indziej.

W niektórych rejonach siły bezpieczeństwa wydawały się bardziej agresywne, jeśli chodzi o użycie siły i dokonywanie aresztowań. Użyto więcej funkcjonariuszy w cywilu niż wcześniej znaleziono. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazały, że mieszkańcy co najmniej dwóch miast, Rangunu i Monywy, stawiali opór, wznosząc prowizoryczne barykady uliczne, aby uniemożliwić policji posuwanie się naprzód.

Kryzys w Mjanmie przyjął dramatyczny zwrot na arenie międzynarodowej podczas specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w piątek, kiedy ambasador ONZ zadeklarował lojalność obalonemu rządowi cywilnemu Aung San Suu Kyi i wezwał świat do wywarcia presji na świat. wojsko do sprawowania władzy.

W sobotę dokonano aresztowań w dwóch największych miastach Birmy, Rangun i Mandalaj, gdzie demonstranci codziennie wychodzili na ulice, aby pokojowo domagać się przywrócenia rządu Suu Kyi, którego Partia Narodowa Demokracja wygrałaby miażdżące wybory w listopadzie. Policja coraz częściej egzekwuje nakaz junty zakazujący zgromadzeniom pięciu lub więcej osób.

W wielu innych miastach odbyły się również wielkie protesty przeciwko zamachowi stanu z 1 lutego.

Policja w Dawei na południowym wschodzie oraz w Monywa, 135 kilometrów na północny zachód od Mandalay, użyła przemocy wobec demonstrantów. W obu miastach miały miejsce wielkie demonstracje, z których każde liczyło mniej niż 200 000 mieszkańców.

W mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone doniesienia o zastrzelonym protestującym w Monywie. Zgłoszenia nie mogły zostać natychmiast potwierdzone niezależnie, ale wydawały się wiarygodne zarówno dzięki zdjęciom, jak i tożsamości ofiary. Według raportów Monywy aresztowano także kilkadziesiąt lub więcej osób.

Przejęcie wojskowe odwróciło lata powolnego postępu w kierunku demokracji po pięciu dekadach rządów wojskowych. Partia Suu Kyi byłaby powołana na drugą pięcioletnią kadencję, ale armia uniemożliwiła parlamentowi zwołanie i aresztowanie jej, prezydenta Win Myinta i innych wysokich rangą członków jej rządu.

READ  Strzelcy na motocyklach zabijają w Nigrze co najmniej 58 osób

Podczas Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku ambasador ONZ Birmy Kyaw Moe Tun powiedział w emocjonalnym przemówieniu do innych delegatów, że reprezentuje „powszechnie wybrany rząd cywilny” Suu Kyi i popiera walkę z rządami wojskowymi.

Wezwał wszystkie kraje do wydania publicznych oświadczeń potępiających zamach stanu i odmawiających uznania reżimu wojskowego. Wezwał również do bardziej zdecydowanych działań międzynarodowych w celu powstrzymania przemocy ze strony sił bezpieczeństwa wobec pokojowych demonstrantów.

Otrzymał głośne brawa od wielu dyplomatów ze 193-narodowej organizacji globalnej, a także pochwały od innych Birmańczyków w mediach społecznościowych za nazwanie go bohaterem. Ambasador przesłał powitanie trzema palcami, które zostało przyjęte przez ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa pod koniec przemówienia, w którym zwrócił się do ludzi w domu w Birmie.

W Rangunie policja rozpoczęła aresztowania w sobotę wcześnie rano na skrzyżowaniu Hledan Center, które stało się miejscem spotkań protestujących, którzy następnie przenieśli się do innych części miasta. Policja zastosowała podobne środki na obszarach mieszkalnych.

Siły bezpieczeństwa próbowały również udaremnić protesty w Mandalay, gdzie na kilku kluczowych skrzyżowaniach ustawiono blokady drogowe, a miejsca regularnych spotkań były zalewane przez funkcjonariuszy policji.

Mnisi buddyjscy regularnie odgrywali ważną rolę w sobotnim marszu w Mandalay, nadając moralny autorytet ruchowi nieposłuszeństwa obywatelskiego, który rzuca wyzwanie władcom wojskowym.

Według Niezależnego Stowarzyszenia Pomocy Więźniom Politycznym w Mandalay doszło do kilku brutalnych starć i co najmniej czterech na osiem potwierdzonych zgonów związanych z protestami. Co najmniej trzy osoby zostały tam ranne w piątek, w tym dwie osoby, które zostały postrzelone w klatkę piersiową od gumowych kul, a druga w nogę.

Według stowarzyszenia w piątek 771 osób zostało aresztowanych, oskarżonych lub skazanych w związku z zamachem stanu, a 689 osób zostało aresztowanych lub nakazano aresztowanie.

Junta stwierdziła, że ​​przejęła władzę, ponieważ sondaże charakteryzowały się ogromnymi nieprawidłowościami w ciągu ostatniego roku. Komisja wyborcza przed przewrotem wojskowym odrzuciła zarzuty powszechnego oszustwa. Junta zwolniła członków starej komisji i powołała nowych, którzy w piątek odwołali wyniki wyborów.

READ  Oczekujące wybory w Arizonie, Alasce, Północnej Karolinie i Gruzji! W ostatnim stanie najtrudniejsza konkurencja

___

Współpracująca pisarka prasowa Edith Lederer z ONZ przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.