Connect with us

Nauka

Pogoda w Wielkiej Brytanii coraz cieplej, słoneczniej i wilgotniej – Met Office

Published

on

LONDYN, 29 lipca (Reuters) – Ostatnie kilkadziesiąt lat w Wielkiej Brytanii było cieplejsze, bardziej wilgotne i bardziej słoneczne niż sto lat temu, a w zeszłym roku było trzecim najcieplejszym w historii, według raportu naukowców zajmujących się klimatem.

Raport wskazuje na to, jak klimat w Wielkiej Brytanii już się zmienia, ponieważ eksperci ostrzegają, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, fale upałów i susze, będą się nasilać na całym świecie z powodu skutków globalnego ocieplenia.

„Średnie temperatury w Wielkiej Brytanii nadal rosną, z ociepleniem o prawie jeden stopień w porównaniu z ostatnimi 30 latami z poprzednim 30-letnim okresem” – powiedział Mike Kenson, główny autor i starszy klimatolog w Met Office.

Rok 2020 był trzecim najgorętszym rokiem po 2014 i 2006, piątym najbardziej mokrym i ósmym najbardziej słonecznym w historii Wielkiej Brytanii.

„Żaden inny rok nie spadł w pierwszej dziesiątce pod względem wszystkich trzech zmiennych dla Wielkiej Brytanii” – czytamy w raporcie.

Raport o stanie klimatu w Wielkiej Brytanii opiera się na obserwacjach temperatury, opadów, światła słonecznego i prędkości wiatru z brytyjskiej sieci naziemnych stacji meteorologicznych zarządzanych przez Met Office.

„Nasz klimat się zmienia i zmienia się teraz, a nauka jest jasne, że zobaczymy tego więcej w przyszłości” – powiedział Kenson dziennikarzom.

W tym miesiącu przez północno-zachodnią Europę przetoczyły się katastrofalne powodzie, bezprecedensowa fala upałów podniosła temperatury w Kanadzie, a pożary szaleją w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie, co rodzi pytania o to, jak kraje będą chronić infrastrukturę i radzić sobie ze zmianami klimatu.

Oczekuje się, że Wielka Brytania będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w listopadzie, która jest postrzegana jako kluczowa okazja dla krajów do podjęcia bardziej ambitnych zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. i utrzymania światowego wzrostu średniej temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza. wieku, który został określony w porozumieniu paryskim z 2015 roku.

READ  „Mocniejsze, straszniejsze i bardziej samotne niż to konieczne”. Człowiek z Kansas pisze potężny nekrolog po stracie ojca na rzecz Covid-19

Wszystkie 10 najcieplejszych lat dla Wielkiej Brytanii w zapisach sięgających 1884 roku miało miejsce od 2002 roku, a dla środkowej Anglii XXI wiek był jak dotąd cieplejszy niż poprzednie trzy stulecia.

Ostatnia dekada (2011-2020) była średnio o 0,5 stopnia Celsjusza cieplejsza niż średnia z lat 1981-2010 i 1,1 C cieplej niż z lat 1961-1990.

Wielka Brytania była również średnio o 6% bardziej wilgotna w ciągu ostatnich 30 lat (1991-2020) niż w poprzednich 30 latach (1961-1990). Według raportu sześć z dziesięciu najbardziej mokrych lat w serii 1862 miało miejsce od 1998 roku.

Coroczny raport, publikowany w International Journal of Climatology Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego, został opracowany przez naukowców z UK Met Office, National Oceanography Center, University of Cambridge, Woodland Trust i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Raportowanie Niny Chestney; Montaż przez Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *