Connect with us

Nauka

Pogoda przyspiesza opadanie liści, a inne obszary kwitną

Published

on

Ale geografia nie wyznacza automatycznie żywych kolorów – pogoda często odgrywa ważniejszą rolę. Gdzie więc pogoda sprzyjała w tym roku podglądaniu liści?

Idealne warunki dla liści zależą od dobrej kombinacji temperatur (niezbyt gorących i niezbyt zimnych) i wilgoci (niezbyt mokrej ani zbyt suchej). Problem w tym, że w niektórych obszarach mieć doświadczyli tych ekstremalnych warunków, szczególnie na Zachodzie i Nowej Anglii.

Ponad 75% Zachodu jest dotkniętych suszą. Ponad 80% stanów Massachusetts, Maine, Rhode Island i New Hampshire doświadcza poważnych susz.

Ale niektóre z tych samych obszarów Nowej Anglii, na których panuje susza, również mają bardziej żywe kolory jesieni.

„W tym roku widzimy wyjątkowo żywe jesienne liście w stanie Vermont” – powiedział dr William Keeton, profesor ekologii i leśnictwa na Uniwersytecie Vermont. „Wynika to z połączenia różnych czynników, w tym dobrego wzrostu drzew w zeszłym roku, łagodnej suszy oraz ciepłych dni i chłodnych nocy w ciągu ostatniego miesiąca”.

Podczas gdy susza może wywołać bardziej żywe kolory, czas może być przedwczesny.

„Kolory w tym roku pojawią się około dwa tygodnie wcześniej niż zwykle i prawdopodobnie przeminą szybko i wściekle” – powiedział Keeton. „W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że susza stwarza stres dla drzew – stres fizjologiczny. Z tego punktu widzenia, chociaż susza może wzmocnić niektóre kolory, stres nie jest dobrą rzeczą i może być zwiastunem przyszłych wydarzeń zmiana klimatu.”

Oprócz wczesnego rozpoczęcia, prawdopodobnie wpływa to również na czas trwania koloru liści.

„Jeśli chodzi o jesienne liście, susza może spowodować wcześniejszą zmianę koloru liści, ale mogą one również obumrzeć i spaść wcześniej” – powiedziała Kaitlyn Weber, analityk danych z Climate Central. „Długotrwała i bardziej ekstremalna susza może powodować fizyczne uszkodzenia drzew, takie jak utrata korzeni, spowolniony wzrost, i utrudnia drzewom ochronę przed szkodnikami i chorobami”.

READ  Gwiazda ginie przez „spaghetti”, gdy jest konsumowana przez supermasywną czarną dziurę

Dlatego też liczy się poziom suszy.

Na przykład Vermont jest przeważnie w stanie umiarkowanej suszy (poziom 1 z 4), w porównaniu z New Hampshire, Massachusetts i Maine, które przeważnie pogrążają się w suszy (poziom 2 z 4). Rhode Island jest prawie całkowicie pod ekstremalną suszą (poziom 3 z 4).

„Łagodna do umiarkowanej susza może w rzeczywistości do pewnego stopnia uwydatnić jesienne liście, o ile nie doprowadziła do dużego„ brązowienia ”lub wczesnego opadania liści” – powiedział Keeton. „Z drugiej strony susza w jednym roku może oznaczać mniejszą produkcję liści w następnym”.

Więc nie zawsze jest to natychmiastowy wpływ. Często skutki suszy są opóźnione. Obecnie 76% obszaru Vermont jest dotknięte umiarkowanymi lub gorszymi warunkami suszy. Ale w tym samym czasie w zeszłym roku 0% stanu znajdowało się w warunkach suszy.

„Dobry wzrost drzew w zeszłym roku pozwolił drzewom na gromadzenie zapasów energii i składników odżywczych w okresie zimowym, czego skutkiem był silny rozwój liści tej wiosny i lata” – powiedział Keeton. “Ale to działa też w drugą stronę … zła susza jednego roku może doprowadzić do ubożenia liści w następnym.”

Ekstremalne upały i zmiany klimatyczne

Idealne warunki dla żywych liści to ciepłe dni i chłodne noce. To zachęca do produkcji substancji chemicznej zwanej antocyjanami, która dodaje czerwony i fioletowy kolor u niektórych gatunków, takich jak klony.

„Kontrastowa temperatura między nocą a dniem przyspiesza utratę chlorofilu z liści, pozostawiając drugorzędne barwniki fotosyntetyczne (karotenoidy), które nadają nam żółty i pomarańczowy kolor” – powiedział Keeton.

Jednak, podobnie jak susza, silne upały mogą zestresować drzewa na tyle, że powodują wczesne brązowienie lub utratę liści. A umiarkowane upały lub długotrwałe upały – kiedy jesień wydaje się bardziej przedłużeniem lata – mogą opóźnić zmianę kolorów na jesienne, ponieważ drzewa nie otrzymują sygnału, że jesień nadeszła.

READ  Gwałtowny wzrost COVID przybywa późno, mocno uderza w wiejskie hrabstwo Kansas

„Możliwe jest również, że rośliny całkowicie przegapią wskazówkę i szybciej stracą liście” – powiedział Weber.

Okres od czerwca do sierpnia br. To okres czwarty najgorętszy w historii w Stanach Zjednoczonych, według National Oceanic and Atmospheric Administration.

Zachodnie stany, takie jak Kolorado i Nowy Meksyk, często widzą wzrost turystyki, gdy podróżnicy szukają żywych liści osiki i krzewów dębowych. Oba te stany, wraz z Nevadą i Utah, miały w tym roku najgorętszy sierpień w historii. Nowy Meksyk miał swoje drugie najbardziej suche lato (od czerwca do sierpnia) w historii.

„Przyczyny powstawania jesiennych liści są złożone i właściwie nie do końca poznane” – powiedział Keeton. „Susza to tylko jeden z kilku czynników, pozostałe to fotoperiodyczność i kontrast między temperaturami w ciągu dnia i nocy jesienią. Wszystko to pokazuje, jak fascynujące są nasze ekosystemy leśne!”

Pożary to kolejna przeszkoda / dylemat

W tym roku pożary utrudnią podglądanie liści w Kolorado i Kalifornii. Kilka stanów wciąż boryka się z niską jakością powietrza i zamglonym niebem. Ta mgiełka zablokuje twoją zdolność widzenia żywych kolorów.

„Obecnie wszystkie lasy państwowe w regionie Południowo-Zachodniego Pacyfiku są zamknięte dla publiczności na podstawie zamówienia. Istnieje kilka wyjątków od tych nakazów”, według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Witryna internetowa usług leśnych.
Inyo National Forest w Kalifornii jest zamknięte do 8 października ze względu na trwające pożary w regionie. Jednak warunki pozostają płynne, gdy pożary przesuwają się lub zostają powstrzymane, więc sprawdź stronę internetową każdego parku, aby zobaczyć, czy zostały ponownie otwarte.
Obecne aktywne duże pożary w USA

Nie wszystkie obszary powinny być złe. W większości południowo-wschodnich i środkowo-zachodnich regionów kraju jesienne liście kwitną w tym sezonie, ponieważ warunki pogodowe były w tym roku całkiem sprzyjające.

Jak to wygląda w Twojej okolicy? Możesz użyć to narzędzie do śledzenia liści żeby zobaczyć, jak sobie radzi każda część kraju.
READ  Czy pogoda wpływa na rozprzestrzenianie się koronawirusa na zewnątrz?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *