Connect with us

Nauka

Pogoda przyspiesza opadanie liści, a inne obszary kwitną

Published

on

Pogoda przyspiesza opadanie liści, a inne obszary kwitną

Ale geografia nie wyznacza automatycznie żywych kolorów – pogoda często odgrywa ważniejszą rolę. Gdzie więc pogoda sprzyjała w tym roku podglądaniu liści?

Idealne warunki dla liści zależą od dobrej kombinacji temperatur (niezbyt gorących i niezbyt zimnych) i wilgoci (niezbyt mokrej ani zbyt suchej). Problem w tym, że w niektórych obszarach mieć doświadczyli tych ekstremalnych warunków, szczególnie na Zachodzie i Nowej Anglii.

Ponad 75% Zachodu jest dotkniętych suszą. Ponad 80% stanów Massachusetts, Maine, Rhode Island i New Hampshire doświadcza poważnych susz.

Ale niektóre z tych samych obszarów Nowej Anglii, na których panuje susza, również mają bardziej żywe kolory jesieni.

„W tym roku widzimy wyjątkowo żywe jesienne liście w stanie Vermont” – powiedział dr William Keeton, profesor ekologii i leśnictwa na Uniwersytecie Vermont. „Wynika to z połączenia różnych czynników, w tym dobrego wzrostu drzew w zeszłym roku, łagodnej suszy oraz ciepłych dni i chłodnych nocy w ciągu ostatniego miesiąca”.

Podczas gdy susza może wywołać bardziej żywe kolory, czas może być przedwczesny.

„Kolory w tym roku pojawią się około dwa tygodnie wcześniej niż zwykle i prawdopodobnie przeminą szybko i wściekle” – powiedział Keeton. „W dużej mierze dzieje się tak dlatego, że susza stwarza stres dla drzew – stres fizjologiczny. Z tego punktu widzenia, chociaż susza może wzmocnić niektóre kolory, stres nie jest dobrą rzeczą i może być zwiastunem przyszłych wydarzeń zmiana klimatu.”

Oprócz wczesnego rozpoczęcia, prawdopodobnie wpływa to również na czas trwania koloru liści.

„Jeśli chodzi o jesienne liście, susza może spowodować wcześniejszą zmianę koloru liści, ale mogą one również obumrzeć i spaść wcześniej” – powiedziała Kaitlyn Weber, analityk danych z Climate Central. „Długotrwała i bardziej ekstremalna susza może powodować fizyczne uszkodzenia drzew, takie jak utrata korzeni, spowolniony wzrost, i utrudnia drzewom ochronę przed szkodnikami i chorobami”.

READ  Co musisz wiedzieć o targach obronnych 2021

Dlatego też liczy się poziom suszy.

Na przykład Vermont jest przeważnie w stanie umiarkowanej suszy (poziom 1 z 4), w porównaniu z New Hampshire, Massachusetts i Maine, które przeważnie pogrążają się w suszy (poziom 2 z 4). Rhode Island jest prawie całkowicie pod ekstremalną suszą (poziom 3 z 4).

„Łagodna do umiarkowanej susza może w rzeczywistości do pewnego stopnia uwydatnić jesienne liście, o ile nie doprowadziła do dużego„ brązowienia ”lub wczesnego opadania liści” – powiedział Keeton. „Z drugiej strony susza w jednym roku może oznaczać mniejszą produkcję liści w następnym”.

Więc nie zawsze jest to natychmiastowy wpływ. Często skutki suszy są opóźnione. Obecnie 76% obszaru Vermont jest dotknięte umiarkowanymi lub gorszymi warunkami suszy. Ale w tym samym czasie w zeszłym roku 0% stanu znajdowało się w warunkach suszy.

„Dobry wzrost drzew w zeszłym roku pozwolił drzewom na gromadzenie zapasów energii i składników odżywczych w okresie zimowym, czego skutkiem był silny rozwój liści tej wiosny i lata” – powiedział Keeton. „Ale to działa też w drugą stronę … zła susza jednego roku może doprowadzić do ubożenia liści w następnym.”

Ekstremalne upały i zmiany klimatyczne

Idealne warunki dla żywych liści to ciepłe dni i chłodne noce. To zachęca do produkcji substancji chemicznej zwanej antocyjanami, która dodaje czerwony i fioletowy kolor u niektórych gatunków, takich jak klony.

„Kontrastowa temperatura między nocą a dniem przyspiesza utratę chlorofilu z liści, pozostawiając drugorzędne barwniki fotosyntetyczne (karotenoidy), które nadają nam żółty i pomarańczowy kolor” – powiedział Keeton.

Jednak, podobnie jak susza, silne upały mogą zestresować drzewa na tyle, że powodują wczesne brązowienie lub utratę liści. A umiarkowane upały lub długotrwałe upały – kiedy jesień wydaje się bardziej przedłużeniem lata – mogą opóźnić zmianę kolorów na jesienne, ponieważ drzewa nie otrzymują sygnału, że jesień nadeszła.

READ  Tomasz Konieczny inauguruje Festiwal Opery Bałtyckiej

„Możliwe jest również, że rośliny całkowicie przegapią wskazówkę i szybciej stracą liście” – powiedział Weber.

Okres od czerwca do sierpnia br. To okres czwarty najgorętszy w historii w Stanach Zjednoczonych, według National Oceanic and Atmospheric Administration.

Zachodnie stany, takie jak Kolorado i Nowy Meksyk, często widzą wzrost turystyki, gdy podróżnicy szukają żywych liści osiki i krzewów dębowych. Oba te stany, wraz z Nevadą i Utah, miały w tym roku najgorętszy sierpień w historii. Nowy Meksyk miał swoje drugie najbardziej suche lato (od czerwca do sierpnia) w historii.

„Przyczyny powstawania jesiennych liści są złożone i właściwie nie do końca poznane” – powiedział Keeton. „Susza to tylko jeden z kilku czynników, pozostałe to fotoperiodyczność i kontrast między temperaturami w ciągu dnia i nocy jesienią. Wszystko to pokazuje, jak fascynujące są nasze ekosystemy leśne!”

Pożary to kolejna przeszkoda / dylemat

W tym roku pożary utrudnią podglądanie liści w Kolorado i Kalifornii. Kilka stanów wciąż boryka się z niską jakością powietrza i zamglonym niebem. Ta mgiełka zablokuje twoją zdolność widzenia żywych kolorów.

„Obecnie wszystkie lasy państwowe w regionie Południowo-Zachodniego Pacyfiku są zamknięte dla publiczności na podstawie zamówienia. Istnieje kilka wyjątków od tych nakazów”, według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych Witryna internetowa usług leśnych.
Inyo National Forest w Kalifornii jest zamknięte do 8 października ze względu na trwające pożary w regionie. Jednak warunki pozostają płynne, gdy pożary przesuwają się lub zostają powstrzymane, więc sprawdź stronę internetową każdego parku, aby zobaczyć, czy zostały ponownie otwarte.
Obecne aktywne duże pożary w USA

Nie wszystkie obszary powinny być złe. W większości południowo-wschodnich i środkowo-zachodnich regionów kraju jesienne liście kwitną w tym sezonie, ponieważ warunki pogodowe były w tym roku całkiem sprzyjające.

Jak to wygląda w Twojej okolicy? Możesz użyć to narzędzie do śledzenia liści żeby zobaczyć, jak sobie radzi każda część kraju.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *