Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Podział w polskiej skrajnie prawicowej konfederacji, gdy połowa jej parlamentarzystów dołącza do niemieckiej AfD w nowym ugrupowaniu UE

Published

on

Podział w polskiej skrajnie prawicowej konfederacji, gdy połowa jej parlamentarzystów dołącza do niemieckiej AfD w nowym ugrupowaniu UE

Połowa eurodeputowanych wybranych w zeszłym miesiącu z polskiej skrajnie prawicowej partii Konfederacja w Parlamencie Europejskim (PE) dołączyła do nowej frakcji kierowanej przez Alternatywę dla Niemiec (AfD).

Doprowadziło to do rozłamu w konfederacji, która ma sześć mandatów w nowym PE. Jedna z pozostałych parlamentarzystów twierdzi, że odmawia współpracy z AfD; inny podobno podjął tę samą decyzję; a trzecia nie została zaproszona przez AfD do przyłączenia się do jej nowej frakcji.

W środę po południu Stanisław Tyszka potwierdził, że on oraz dwóch innych eurodeputowanych Konfederacji, Ewa Zajączkowska-Hernik (na zdjęciu powyżej po lewej) i Marcin Sypniewski, dołączają do nowej grupy Europy Suwerennych Narodów.

Tyszka przyznała, że ​​„czasami się nie zgadzamy” z pozostałymi członkami grupy. Ale „mamy ze sobą wiele wspólnego”, w tym „odrzucenie szalonej polityki klimatycznej UE, polityki imigracyjnej zagrażającej stabilności naszych krajów i Europy oraz prób budowy europejskiego superpaństwa”.

„Uznaliśmy, że aby skuteczniej reprezentować interesy Polski w Parlamencie Europejskim, lepiej stworzyć grupę polityczną, niż pozostać niezależną” – dodał.

„Władcy”, jak nazywa się tę grupę, są zdominowani przez AfD, która w zeszłym miesiącu wybrała 15 członków Parlamentu Europejskiego. Oznacza to, że reprezentuje ponad połowę z 28 parlamentarzystów, którzy mają dołączyć do ugrupowania. Będzie najmniejszy w nowym Parlamencie Europejskim.

Pozostali członkowie to hiszpańska partia „Se Acabo La Fiesta” (SALF) i „Odrodzenie” z Bułgarii, każda licząca po trzech parlamentarzystów, a także francuska partia „Reconquete” i czeska partia „Wolność i Demokracja Bezpośrednia” (SPD). , węgierski „Ruch Nasza Ojczyzna” (MHM), słowacki „Ruch Republiki” i litewska „Unia na rzecz Ludu i Sprawiedliwości”.

Wszyscy trzej polscy eurodeputowani dołączający do suwerenistów pochodzą z jednego z ugrupowań tworzących konfederację. Jej prawicowo-libertariańska partia Nowa Nadzieja (Nowa Nadzieja), na której czele stoi Sławomir Mentzen, została założona przez byłego europosła Janusza Korwin-Mikke (i wcześniej nazwana na jego cześć).

READ  Brazylia (w) vs Polska (w) Prognozy, typy bukmacherskie i kursy │2. CZERWIEC 2022

Jednak dwóch eurodeputowanych z Ruchu Narodowego, nacjonalistycznej części Konfederacji, odmówiło przyłączenia się do suwerenistów.

Według doniesień para, Tomasz Buczek i Anna Bryłka (na zdjęciu powyżej po prawej), negocjuje z inną nową grupą, Patriots for Europe, założoną niedawno przez partię Fidesz Viktora Orbána, do której później dołączyła Rassemblement National (RN) Marine Le Pen.

W zeszłym tygodniu główna polska partia opozycyjna, narodowokonserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), potwierdziła, że ​​odrzuca oferty przyłączenia się do Patriotów dla Europy i zamiast tego pozostanie lojalna wobec grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), której założona wspólnie z braćmi Giorgia Melonis z Włoch (FdI).

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

W oświadczeniu w mediach społecznościowych Bryłka oświadczyła, że ​​nie będzie współpracować z AfD, ponieważ partia niemiecka popiera rurociąg Nord Stream, który sprowadza rosyjski gaz do Niemiec oraz ze względu na „wypowiedzi niektórych członków ugrupowania sprzeczne z polskim interesy są wprost sprzeczne”.

Bryłka nie sprecyzowała, do jakich wypowiedzi się odnosi. Ale inne Komentarze czołowych osobistości AfD Banalizowanie zbrodni nazistowskich wywołało gniew, szczególnie w Polsce, która ogromnie ucierpiała z powodu okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.

Eurodeputowany PiS Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że „szokujące” jest to, że część eurodeputowanych z konfederacji zgodziła się dołączyć do AfD. „Mam tylko nadzieję, że będą uczyć swoich niemieckich kolegów historii II wojny światowej” – powiedział portalowi informacyjnemu „Niezależna”.

Eurodeputowany Robert Biedroń i jeden z przywódców lewicy (Lewica) oskarżył konfederacyjne trio o „bratanie się z neofaszystami, których należy odizolować”.

Według doniesień ostatni eurodeputowany Konfederacji, Grzegorz Braun, wywodzący się ze skrajnie prawicowej frakcji monarchistycznej Konfederacja Korony Polskiej (KPP), zasiądzie w Parlamencie Europejskim jako niezależny.

READ  Bia³oru¶. „Ten tramwaj nie jedzie dalej”. „Nie tak zachowują się władze, kiedy mają pewność, że mają 80 proc.”.

Niemiecka gazeta codzienna Świat poinformował, że AfD nie zaprosiła Brauna do przyłączenia się do Suwerenistów, ponieważ nie chciała być z nim kojarzona ze względu na jego wypowiedzi na temat Holokaustu. Braun ma długą historię retoryki antysemickiej i rewizjonizmu Holokaustu.

W styczniu tego roku polski parlament pozbawił Brauna immunitetu i postawił go przed sądem za atak na żydowską uroczystość Chanuki w budynku parlamentu.

Główne źródło zdjęć: Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *