Connect with us

Nauka

Podrabiane szczepionki COVID-19 pojawiają się w Meksyku i Polsce | Europa | Wiadomości i aktualizacje z całego kontynentu | DW

Published

on

To scenariusz terroru. Ludzie, którzy wierzą, że w końcu dostają bardzo pożądaną szczepionkę COVID-19 i być może zapłacili za nią dużo pieniędzy, kończą z: niczym, nieskuteczną substancją, oszustwem.

Globalna kampania szczepień, która obejmuje niemiecko-amerykańską szczepionkę BioNTech-Pfizer, nabiera tempa. Najwyraźniej przyciąga również oszustów do czerpania korzyści z dużego popytu na małe butelki. Amerykański producent Pfizer potwierdził co najmniej dwie fałszywe wersje swojej szczepionki. Przedmiotowe substancje pochodzą z Meksyku i Polski.

Kobieta w Meksyku zostaje zaszczepiona szczepionką BioNTech-Pfizer

W Meksyku dawki z fałszywymi etykietami zidentyfikowano dopiero po podaniu 80 pacjentom w klinice O dziennik “Wall Street. Nikt nie został skrzywdzony przez nieskuteczną substancję. Butelki przyciągały uwagę, ponieważ były przechowywane w chłodnicach o niezwykle jasnych kolorach i miały inne numery seryjne niż te oficjalnie sprzedawane w stanie – a także inną datę ważności. Badania przeprowadzone przez firmę Pfizer potwierdziły, że substancja jest podrobiona.

Zamach stanu nie jest zaskoczeniem dla Lwa Kubiaka, szefa globalnego bezpieczeństwa firmy Pfizer. „Mamy bardzo ograniczoną ofertę, ofertę, która będzie rosła wraz z naszym rozwojem i wejściem innych firm na rynek szczepionek. W międzyczasie jest doskonała okazja dla przestępców ”- powiedział gazecie.

„Wszystkie certyfikowane produkty”?

Podobno był też co najmniej jeden przypadek sfałszowanej szczepionki w UE: w Polsce. Komisja Europejska podpisała z firmą Pfizer umowy na dostawę do bloku 250 mln dawek tylko w drugim kwartale 2021 r. Do 2023 r. Unia Europejska planuje zakup 1,8 mld dawek szczepionki opracowanej w niemieckim mieście Moguncja.

26-letni mężczyzna został aresztowany w związku z podrobioną szczepionką w Katowicach pod koniec stycznia, podał Polsat. Mężczyzna oferował do sprzedaży fałszywe certyfikaty Darknet dotyczące negatywnych testów PCR i fiolek, które, jak twierdził, zawierały szczepionkę BioNTech-Pfizer.

Zespół śledczy Polsatu kupił kilka dawek, katowicka prokuratura przekazała je producentowi do analizy, a Pfizer zidentyfikował substancję jako podróbkę: głównym składnikiem okazał się środek przeciwzmarszczkowy. Dawki nikomu nie podano.

READ  Składy Yahoo Daily Fantasy dla Super Bowl LV

Minister zdrowia Adam Niedzielski nie widzi problemu, który mógłby poważnie zagrozić polskiej kampanii szczepień. „Ryzyko przedostania się sfałszowanej dawki do oficjalnego obiegu praktycznie nie istnieje”, powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej, dodając, że państwo kupuje i rozprowadza szczepionkę, „a wszystkie certyfikowane produkty są dostarczane bezpośrednio do ośrodków szczepień”.

Ursula von der Leyen stoi obok maszyny do szczepień, patrząc na mężczyzn po jej lewej stronie

Przewodniczący Komisji von der Leyen odwiedził w kwietniu fabrykę Pfizera w Puurs w Belgii

Niedzielski jest bardziej skłonny do obaw, że wieści o fałszywych szczepionkach mogą podważyć wielomiesięczne starania rządu o zwiększenie zaufania do szczepionek. Na swojej stronie internetowej rząd regularnie informuje ludność o fałszywych wiadomościach związanych ze szczepieniem przeciwko COVID-19.

Polska kampania idzie dobrze: podano ponad 10 milionów dawek, a ponad 2 miliony z 38 milionów obywateli ma pełną ochronę. Pod hashtagiem #szczepimySie („jesteśmy szczepieni”) rząd za pomocą mediów społecznościowych zachęca Polaków do przyjmowania szczepionek. W sobotę premier Mateusz Morawiecki otrzymał swój pierwszy zastrzyk – wydarzenie, które uczcił selfie pokazującym go z żoną Iwoną na warszawskim Stadionie Narodowym, który został zamieniony w tymczasowy ośrodek szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia jest świadoma problemu podróbek. Pod koniec marca dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł przed dawkami szczepionek wprowadzanymi do systemu w jakikolwiek inny sposób niż zwykłymi kanałami dostaw. Ministerstwa zdrowia i agencje regulacyjne na całym świecie otrzymały podejrzane oferty dostarczenia szczepionek, a także doniesienia, że ​​„grupy przestępcze” ponownie wykorzystują opakowania, powiedział na konferencji prasowej. „Wzywamy do bezpiecznego usuwania lub niszczenia zużytych i pustych butelek po szczepionkach, aby zapobiec ich ponownemu wykorzystaniu przez grupy przestępcze”.

Ghebreyesus wezwał ludzi, aby „nie kupowali szczepionek poza rządowymi programami szczepień”. Powiedział, że dawki te mogą być „poniżej normy lub podrobione i potencjalnie mogą spowodować poważne szkody”.

READ  Bitwa o Marsa: jak Elon Musk, Blue Origin i USA mogą ustanowić pierwszy pozaziemski rząd

Ten artykuł został przetłumaczony z języka niemieckiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *