Connect with us

Sport

Podejście Emhoffa do antysemityzmu + dlaczego Jordan pozostawia zimne porozumienie z Abrahamem

Published

on

Podejście Emhoffa do antysemityzmu + dlaczego Jordan pozostawia zimne porozumienie z Abrahamem

Emhoff śledzi historię swojej rodziny w Polsce i wyjaśnia, jak radzi sobie z antysemityzmem

Drugi dżentelmen Douglas Emhoff przemawia do prasy po wizycie w muzeum fabryki Schindlera 28 stycznia 2023 r. w Krakowie.

W zimny niedzielny poranek Drugi Dżentelmen Doug Emhoff siedział w historycznej żydowskiej dzielnicy Krakowa w modnej kawiarni zwanej Cheder, co po hebrajsku oznacza tradycyjną żydowską szkołę podstawową. Regały wypełnione żydowskimi tomami w języku polskim, angielskim i hebrajskim pokrywały ściany od podłogi do sufitu. Przez wieki Polska była bijącym sercem życia żydowskiego w Europie, a połowa z 6 milionów Żydów zabitych w Holokauście to Polacy. Mniej niż 10 000 Żydów mieszka w tym kraju, który kiedyś był domem dla jednej z najbardziej tętniących życiem i różnorodnych społeczności żydowskich w historii. Nie było więc lepszego miejsca dla Emhoffa, pierwszego żydowskiego małżonka prezydenta lub wiceprezydenta, aby zobaczyć, co się dzieje, gdy antysemityzm przyjmuje najbardziej skrajną, brutalną manifestację. — To się stało. To prawda. Jeśli mi nie wierzysz, idź — idź i zobacz, co ja widziałem. opowiada Emhoff Żydowski informatorjest Gabby Deutchdwa dni po emocjonującej wizycie w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z okazji 78. rocznicy jego wyzwolenia.

sesja strategiczna: W ostatnich miesiącach Emhoff stał się widocznym orędownikiem społeczności żydowskiej i figurantem w narodowej walce z antysemityzmem. Ale będąc w Polsce, Emhoff starał się scharakteryzować swoją rolę jedynie słuchacza, być może nawet katalizatora lub cheerleaderki, ale z pewnością nie decydenta. Zamiast tego przedstawił wgląd w swoje podejście do tej kwestii i wyartykułował szerszą wizję walki z antysemityzmem, która wymaga zbudowania szerokiej bazy poparcia ponad podziałami partyjnymi, unikając jednocześnie niektórych bardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z antysemityzmem, takich jak miejsce antysemityzmu . syjonizm czy islamski ekstremizm. „Cała rzecz polega na słuchaniu i przedstawianiu dobrych pomysłów, które możemy wykorzystać przy opracowywaniu naszego krajowego planu” – powiedział. „Nie jesteśmy jeszcze tak ziarniści”, powiedział, gdy zapytano go, czy planuje skupić się na bardziej konkretnych formach antysemityzmu, takich jak dżihadyzm czy antysyjonizm. „Istnieją pewne aspekty, które omówiliśmy pod względem bezpieczeństwa, finansowania i sposobów radzenia sobie z niektórymi problemami, ale teraz skupiam się tylko na słuchaniu, zbieraniu informacji, oddawaniu ich, a następnie próbowaniu znalezienia najlepszego sposobu. „poradzisz sobie z tym”

READ  Emerytowany lekarz odkrywa radość z opieki nad parkiem | Wiadomości, sport, praca

Cienka linia: Emhoff niechętnie dyskutował o tym, jak Izrael pasuje do podejścia Białego Domu do antysemityzmu, chociaż wielu żydowskich przywódców w ostatnich latach bardziej energicznie przekonywało, że antysyjonizm często przeradza się w antysemityzm. Tematu nie dało się jednak uniknąć także w Polsce. Kilka godzin po tym, jak Emhoff zakończył swoją wizytę w Auschwitz-Birkenau, palestyński terrorysta zabił siedmiu Izraelczyków, gdy wychodzili z piątkowego nabożeństwa modlitewnego w Jerozolimie. Następnego ranka, po sobotniej porannej wycieczce po fabryce emalii Oskara Schindlera w Krakowie, Emhoff odniósł się do incydentu. Powiedział, że rozmawiał na ten temat z żoną przez telefon. „To jest atak terrorystyczny. to jest morderstwo To jest coś strasznego. Byli to ludzie, którzy po prostu modlili się w świątyni, zajmowali się swoimi codziennymi sprawami i zostali zamordowani z zimną krwią” – powiedział dziennikarzom. „To coś, co po prostu musimy przestać robić. I dlatego wykonujemy tę pracę. I dlatego będę kontynuował tę pracę. Ale to też – jesteśmy w tej sprawie po stronie ludu Izraela. Jesteśmy oddani bezpieczeństwu Izraela”.

Wrócić do domu: Po dwugodzinnej jeździe krętymi drogami pokrytych śniegiem polskich wsi konwój Emhoffa zatrzymał się przed ratuszem w Gorlicach, mieście, w którym podobno mieszkała jego prababka przed ucieczką do Stanów Zjednoczonych około 120 lat temu. Na ścianie namalowano mural z 2005 roku, upamiętniający 650-lecie Gorlic. Przed II wojną światową ponad połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Teraz nie ma już nikogo. (Wielu zginęło w masakrze w sierpniu 1942 r., upamiętnionej w lesie pod miastem, gdzie masowy grób wyznacza miejsce tragedii.) „Każdy chce wiedzieć, skąd pochodzi. Myślę, że ważne jest, aby poznać i zobaczyć to piękne miejsce, zobaczyć, jak to było, ale zobaczyć przemoc, która miała miejsce tutaj i w całej Europie, aby zakłócić zwykłe życie” – powiedział dziennikarzom Emhoff. „To byli zwykli ludzie, którzy po prostu żyli swoim życiem, ale z powodu propagandy, dezinformacji, dezinformacji, antysemityzmu i nienawiści doprowadziło to do masowych mordów. I dlatego musimy wykonać tę pracę. Dlatego w imieniu naszej administracji robię wszystko, co w mojej mocy, wraz z naszymi partnerami i przyjaciółmi w Europie, aby upewnić się, że odepchniemy się, aby coś takiego się nie powtórzyło”.

READ  Protesty kobiet. Starcie policji z Martą Lempart

Liga narodów: Na następnym etapie swojej podróży Emhoff wziął udział w poniedziałkowym spotkaniu przedstawicieli antysemityzmu w Berlinie z Deborah Lipstadt, specjalną wysłanniczką USA ds. zwalczania i monitorowania antysemityzmu. Tam wysłuchał przedstawicieli narodów europejskich, m.in. Niemiec, Rumunii, Austrii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii, które od wielu lat zmagają się z narastającym antysemityzmem. Na początku podróży spotkał się także z przywódcami żydowskimi i międzywyznaniowymi w Krakowie na temat tolerancji i antysemityzmu. „To była naprawdę dobra lekcja”, powiedział Emhoff JI z Krakowskiego Okrągłego Stołu, że „bez względu na to, gdzie wylądujesz politycznie, w spektrum religijnym, istnieje zaangażowanie [fighting] pladze antysemityzmu”. Wskazał na pewne pomysły, o których dyskutowali, takie jak angażowanie młodych ludzi, zajmowanie się kwestiami prawnymi, angażowanie sektora prywatnego i organizacji pozarządowych oraz mobilizacja edukatorów i historyków.

Przeczytaj całą opowieść tutaj.

Bonus: Na poniedziałkowym spotkaniu międzynarodowych komisarzy ds. antysemityzmu Felix Klein, niemiecki komisarz federalny ds. życia Żydów w Niemczech, ogłosił, że rozszerzona wersja grupy spotka się na zakończenie w Waszyngtonie z Międzyagencyjną Grupą Zadaniową ds. Antysemityzmu Białego Domu i członkami Kongresu spotkają się w lutym na zaproszenie American Jewish Committee.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *