Connect with us

Świat

Poddanie się wojsk ukraińskich w Mariupolu zostało zarejestrowane jako jeńcy wojenni

Published

on

Poddanie się wojsk ukraińskich w Mariupolu zostało zarejestrowane jako jeńcy wojenni

Kijów, Ukraina (AP) – W czwartek zagrożony był los setek ukraińskich bojowników, którzy poddali się po odparciu karnych ataków na fabrykę stali Mariupol.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zebrał dane osobowe od setek żołnierzy – nazwiska, daty urodzenia, krewni – i zarejestrował ich jako jeńców wojennych, w ramach swojej roli w zapewnieniu humanitarnego traktowania jeńców wojennych w Genewie Konwencje.

Amnesty International napisała w tweecie, że ukraińscy żołnierze są teraz jeńcami wojennymi i jako tacy „nie będą poddawani żadnym torturom ani złemu traktowaniu”.

Według władz rosyjskich od poniedziałku poddało się ponad 1700 obrońców huty Azovstal w Mariupolu, co wydaje się być ostatnią fazą prawie trzymiesięcznego oblężenia tego obecnie sproszkowanego miasta portowego.

Przynajmniej część bojowników została zabrana przez Rosjan do byłej kolonii karnej na obszarze kontrolowanym przez wspieranych przez Moskwę separatystów. Inni byli hospitalizowani, według urzędnika separatystów.

Ale nieznana liczba pozostała w gąszczu bunkrów i tuneli w rozległym obiekcie.

W krótkiej wiadomości wideo zastępca dowódcy pułku Azowa, który dowodził obroną huty, powiedział, że on i inni bojownicy nadal są w środku.

„Trwa operacja, której szczegółów nie zdradzę” – powiedział Światosław Palamar.

Podczas gdy Ukraina wyraziła nadzieję na wymianę więźniów, władze rosyjskie zagroziły zbadaniem i osądzeniem niektórych bojowników Azowstalu za zbrodnie wojenne, nazywając ich „nazistami” i przestępcami.

Skrajnie prawicowe korzenie pułku azowskiego zostały wykorzystane przez Kreml, aby przedstawić rosyjską inwazję jako walkę z nazistowskimi wpływami na Ukrainie.

Tymczasem w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne Przetrzymywany przez Ukrainę schwytany żołnierz rosyjski zeznał, że na rozkaz oficera strzelił w głowę nieuzbrojonego cywila i poprosił wdowę po ofierze o wybaczenie mu. Żołnierz przyznał się do winy na początku tego tygodnia, ale prokuratorzy przedstawili przeciwko niemu dowody zgodnie z ukraińskim prawem.

Miniatura wideo na YouTube

W obwodzie połtawskim w czwartek przed sądem stanęło jeszcze dwóch rosyjskich żołnierzy pod zarzutem zbrodni wojennych za strzelanie do ludności cywilnej. Prokuratorzy powiedzieli, że obaj przyznali się do winy. Kolejne posiedzenie sądu w jej sprawie wyznaczono na 26 maja.

READ  Korea Północna nie będzie już dążyć do zjednoczenia z Koreą Południową, ale w 2024 r. wystrzeli nowe satelity szpiegowskie

Również więcej pomocy amerykańskiej wydawało się, że zmierza na Ukrainę, gdy Senat w przeważającej większości zatwierdził pakiet pomocy wojskowej i gospodarczej dla kraju i jego sojuszników o wartości 40 miliardów dolarów. Parlament zagłosował za tym w zeszłym tygodniu. Szybki podpis prezydenta Joe Bidena był pewny.

„Pomoc jest w drodze, naprawdę znacząca pomoc. Pomoc, która może zapewnić Ukraińcom zwycięstwo – powiedział przewodniczący większości w Senacie Chuck Schumer.

Przejęcie Huty Azowstal pozwoliłoby Rosji przejąć całkowitą kontrolę nad Mariupolem i osiągnąć długo oczekiwane zwycięstwo. Ale w tym momencie byłoby to głównie zwycięstwo symboliczne, ponieważ miasto jest już skutecznie w rękach Moskwy, a analitycy twierdzą, że większość rosyjskich sił związanych bitwą już tam wyjechała.

Wojska Kijowa, wzmocnione zachodnią bronią, udaremniły początkowy cel Rosji, jakim było szturmowanie stolicy, Kijowa. i stawiają zaciekły opór siłom moskiewskim w Donbasie, wschodnim regionie przemysłowym, który prezydent Władimir Putin zamierza podbić.

Zaskakujący sukces wojsk ukraińskich wzmocnił pewność siebie Kijowa.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który brał udział w kilku rundach rozmów z Rosją, powiedział w tweecie skierowanym do Moskwy: „Nie proponuj nam zawieszenia broni – to niemożliwe bez całkowitego wycofania wojsk rosyjskich”.

„Dopóki Rosja nie będzie gotowa do pełnego wyzwolenia okupowanych terytoriów, nasz zespół negocjacyjny składa się z broni, sankcji i pieniędzy” – napisał.

Jednak Rosja ponownie zasygnalizowała zamiar wywarcia lub przynajmniej utrzymania wpływu na zajęte przez jej wojska terytoria.

Wicepremier Marat Khusnullin odwiedził w tym tygodniu regiony Chersoń i Zaporoże, których duża część znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich wkrótce po rozpoczęciu inwazji w lutym. Był cytowany przez rosyjskie media, mówiąc, że regiony mogą stać się częścią „naszej rosyjskiej rodziny”.

Wołodymyr Saldo, mianowany przez Kreml przywódca regionu chersońskiego, występujący również w filmie na Telegramie, powiedział, że Chersoń „stanie się podmiotem Federacji Rosyjskiej”.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 336. dniu inwazji | Ukraina

Co do innych wydarzeń, gen. Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA, rozmawiał w czwartek ze swoim rosyjskim odpowiednikiem przez telefon po raz pierwszy od początku wojny i zgodzili się utrzymać otwarte linie komunikacyjne, poinformował Pentagon.

Na polu bitwy ukraińscy wojskowi powiedzieli, że siły rosyjskie przeforsowały swoją ofensywę w różnych sektorach frontu w Donbasie, ale zostały odparte. Gubernator obwodu ługańskiego powiedział, że rosyjski ostrzał zabił czterech cywilów, podczas gdy separatystyczne władze w Doniecku powiedziały, że ostrzał ukraiński zabił dwóch.

Po rosyjskiej stronie granicy gubernator obwodu kurskiego poinformował, że w wyniku ostrzału z Ukrainy zginął kierowca ciężarówki.

Na procesie zbrodni wojennych w Kijowiesierżant Vadim Shishimarin, 21-letni członek rosyjskiej jednostki pancernej, powiedział w sądzie, że na rozkaz oficera zastrzelił 62-letniego ukraińskiego cywila Ołeksandra Szelipowa.

Shishimarin powiedział, że nie wykonał początkowego rozkazu, ale nie miał innego wyjścia, jak tylko zastosować się do tego, gdy powtórzył go inny oficer. Powiedział, że powiedziano mu, że mężczyzna może wskazać lokalizację oddziałów siłom ukraińskim.

Prokurator zaprzeczył, jakoby Shishimarin działał na podstawie rozkazów, twierdząc, że rozkaz nie pochodził od bezpośredniego dowódcy.

Shishimarin przeprosiła wdowę po ofierze, Katerynę Shelipovą, która opisała, jak jej mąż został zastrzelony tuż przed ich domem na początku rosyjskiej inwazji.

Powiedziała sądowi, że jej zdaniem Shishimarin zasługuje na dożywocie, maksymalny możliwy wyrok, ale nie miałaby nic przeciwko, gdyby został zamieniony na obrońców Azovstala w ramach zamiany.

___

McQuillan zgłosił się ze Lwowa. Dziennikarze Associated Press Yuras Karmanau we Lwowie, Andrea Rosa w Charkowie i Aamer Madhani w Waszyngtonie, wraz z innymi pracownikami AP na całym świecie, wnieśli swój wkład.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *