Connect with us

Świat

Początek testu wielkiej mocy Bidena – WSJ

Published

on

Marynarka wojenna USA ogłosiła we wtorek, że grupa uderzeniowa lotniskowców Theodore’a Roosevelta wkroczyła na Morze Południowochińskie w celu „rutynowych operacji” w konflikcie między chińską milicją morską a Filipinami. Chińska prowokacja ma miejsce, gdy Rosja zwiększyła siły w pobliżu Ukrainy. Rząd Bidena mógłby na wczesnym etapie zbadać, czy jego model liberalnego multilateralizmu może odstraszyć siły rewizjonistyczne, które działają wbrew interesom Stanów Zjednoczonych.

Filipiny ogłosiły alarm w zeszłym miesiącu, kiedy chińskie łodzie milicji zajęły pas Zielonego Świątku na zachód od archipelagu w jednym z 220 punktów. Chińskie flotylle, które należą do rosyjskiej armii „małych zielonych ludzików”, mogą przebrać się za floty rybackie, aby w sposób wiarygodny zaprzeczyć Pekinowi, ponieważ jest on okopany na kontrowersyjnych wodach.

Analiza przeprowadzona przez dwóch naukowców z US Naval War College w zeszłym tygodniu znaleziony „Podczas tych operacji laserowych nie ma dowodów na połowy, a jedynie wskazanie, że dochodzone są roszczenia terytorialne”.

Od ponad dekady Chiny agresywnie dążą do dominacji na wodach wokół Filipin, Wietnamu, Malezji, Indonezji i Tajwanu, budując obiekty wojskowe i nękając statki handlowe innych krajów. W 2016 roku międzynarodowy sąd orzekł, że Chiny łamały prawo na Morzu Południowochińskim. Administracja Trumpa zeszłego lata nałożyła sankcje na firmy zaangażowane w budowę nielegalnych wysp.

Wydawało się, że Chiny spowalniają rozwój militarny na wyspach, ale teraz można je było wznowić. Wydaje się, że jest zdeterminowany, by zdominować drogi wodne Azji Południowo-Wschodniej, co między innymi dałoby jej silniejszą pozycję do inwazji na Tajwan. Spowolnienie lub odwrócenie tego procesu wymaga koordynacji z „quadem” – Japonią, Australią i Indiami – a także z krajami Azji Południowo-Wschodniej, których suwerenność jest bezpośrednio naruszana przez najazdy. Wietnam był jednym z najgłośniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej, potępiających morski awanturnictwo Chin.

READ  Korea Południowa: pożar wieżowca Ulsan

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *