Connect with us

Świat

Po zakończeniu ery Merkel socjaldemokrata Olaf Scholz zostaje wybrany na głowę państwa niemieckiego

Published

on

Olaf Scholz, kandydat na kanclerza federalnego, na zdjęciu podczas posiedzenia niemieckiego Bundestagu.

Florian Gärtner | Biblioteka zdjęć | Obrazy Getty

Olaf Scholz został wybrany na nowego kanclerza federalnego przez ustawodawcę w środę Angela Merkeljest u władzy od 16 lat.

Scholz, członek socjalistycznej SPD, stanie na czele trójpartyjnej koalicji z Zielonymi i przyjazną biznesowi FDP.

Jej umowa koalicyjna wyróżnia się na tle wcześniejszych planów, ponieważ ma na celu zwiększenie inwestycji w całym kraju. Jednak jest pandemia oczekuje się, że będzie to ich priorytet, ponieważ nowy rząd przejmuje władzę, ponieważ Niemcy zmagają się z wysokim poziomem infekcji Covid-19 i nieco opóźnionym programem szczepień.

Pożegnanie Merkel

Merkel, która została po raz pierwszy wybrana na kanclerz w 2005 roku, otrzymała w środę owację na stojąco w niemieckim Bundestagu, jej ostatnią chwilę jako przewodniczącej Bundestagu.

„Przewodniczyła długiemu okresowi pokoju i dobrobytu oraz spokojnie i pewnie przeprowadziła Niemcy przez serię wstrząsów i kryzysów” – powiedział w środowym oświadczeniu Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberga.

W centrum uwagi fotografów jest ustępująca kanclerz Angela Merkel, która stoi na trybunach przed spotkaniem w berlińskim Bundestagu.

INA FASSBENDER | AFP | Obrazy Getty

Ponadto jej przywództwo zostało ukształtowane przez kryzys finansowy z 2008 roku i kryzys zadłużenia krajowego z 2011 roku. Podczas gdy krytycy twierdzą, że Merkel zbyt mocno naciskała na politykę oszczędnościową w strefie euro, zwolennicy argumentują, że tylko w ten sposób mogła uratować euro i uzyskać wsparcie Bundestagu i wyborców.

Otto Fricke, członek Bundestagu z ramienia FDP, powiedział w środę dla CNBC „Squawk Box Europe”, że ostatnie lata rządów Merkel charakteryzowały się brakiem postępów. „Ten postęp [now] trzeba to zrobić ”- powiedział.

Kolejnym kluczowym wyzwaniem dla nowego rządu będzie geopolityka. W szczególności ostrzeżenie USA o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę, ale także o ich stosunkach z Pekinem.

„Angela Merkel była bardzo stałym menedżerem równoważącym interesy gospodarcze Niemiec z filarami zagranicznymi i bezpieczeństwa silnych relacji transatlantyckich i silnych relacji z UE” – powiedziała Sudha David-Wilp, zastępca dyrektora berlińskiego biura German Marshall Fund of Stany Zjednoczone powiedziały CNBC „Street Signs Europe”.

To ważne, „ponieważ wielu partnerów zaapelowało do Niemiec o relacje z Chinami i Rosją”.

READ  Konserwatyści Angeli Merkel minimalnie przegrywają z rywalami socjaldemokratów (SPD)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *