Connect with us

Świat

Po miesiącach walk izraelska armia wycofała swoje wojska z Khan Younis

Published

on

Po miesiącach walk izraelska armia wycofała swoje wojska z Khan Younis

Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Miesiące walk w Khan Younis spustoszyły okolicę.CNN

Izraelska armia oświadczyła, że ​​wycofała swoje oddziały lądowe Khan Younis w południowej Strefie Gazy po miesiącach zaciętych walk.

The Siły Obronne Izraela (IDF) powiedział w niedzielę, że jej 98. dywizja „zakończyła swoją misję w Khan Younis”. Dywizja opuściła Strefę Gazy, aby „odzyskać siły i przygotować się do przyszłych operacji”.

IDF dodała, że ​​„znaczące siły dowodzone przez 162. Dywizję i Brygadę Nahal w dalszym ciągu działają w Strefie Gazy i zachowają swobodę działania IDF oraz jej zdolność do prowadzenia precyzyjnych operacji wywiadowczych”.

Zespół CNN pracujący wzdłuż granicy, przez którą żołnierze wędrują do i z Strefy Gazy, nie zaobserwował jeszcze wycofywania się wojsk na większą skalę, ale zaobserwował wycofanie w ciągu nocy dużej liczby czołgów z Khan Younis. Obecnie stacjonują na granicy Gazy i Izraela.

Izraelska brygada liczy zazwyczaj około kilku tysięcy żołnierzy, ale nie jest jasne, ilu żołnierzy izraelskich wycofało się ze Strefy Gazy.

W styczniu 98. Dywizja stała się największą dywizją wojskową w historii, po wzmocnieniu specjalnie do walki z Hamasem w Khan Younis.

Zapytane przez CNN o powody wycofania się, IDF odmówiły komentarza. IDF nie skomentowało również, czy oznacza to, że w południowej Gazie nie ma już żadnych żołnierzy.

Nie jest również jasne, co wycofanie oznacza dla izraelskich planów inwazji na Rafah, najbardziej wysuniętą na południe część Strefy Gazy, która stała się schronieniem dla setek tysięcy Palestyńczyków. Izrael stwierdził, że inwazja na Rafah jest niezbędna do osiągnięcia celu, jakim jest wyeliminowanie Hamasu z Gazy.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant powiedział w niedzielę, że żołnierze opuszczą Gazę, aby przygotować się do dalszych operacji, w tym w regionie Rafah.

READ  Potencjalna burza tropikalna 6 prawdopodobnie zmieni się w burzę tropikalną we wtorek wieczorem – CBS Miami

„Żołnierze wycofują się i przygotowują do kolejnych misji. Widzieliśmy przykłady takich misji w akcji w Shifie. A także za ich dalszą misję w regionie Rafah” – powiedział Gallant podczas swojej wizyty w Południowym Dowództwie wojskowym.

„Dochodzimy do sytuacji, w której Hamas nie kontroluje już Strefy Gazy i nie działa jako ramy wojskowe, które stwarzają ryzyko dla obywateli Państwa Izrael” – powiedział Gallant, zauważając, że zakończył ocenę sytuacji Południowe Dowództwo IDF, gdy jego siły wycofują się z Khan Younis.

Minister obrony dodał, że siłom izraelskim w Khan Younis udało się zniszczyć „cele wroga, magazyny, broń i podziemia”. [infrastructure]siedziba [and] Pomieszczenia komunikacyjne.”

Izraelski nadawca publiczny i kanał 11 stowarzyszony z CNN poinformował w niedzielę, że pozostałe siły zostaną rozmieszczone wzdłuż tak zwanego korytarza Netzarim, trasy dzielącej Strefę Gazy na dwie części. Nazwany na cześć byłej izraelskiej osady Netzarim w Gazie, korytarz przecina jedną z dwóch najważniejszych dróg północ-południe w Gazie, ulicę Salaheddin, tworząc strategiczny, centralny węzeł.

Przed wycofaniem się IDF poinformowało w niedzielę, że jednostki komandosów przeszukały i przeszukały ponad sto lokalizacji w dystrykcie Al-Amal w Khan Younis, gdzie znalazły długi tunel i „wyeliminowały terrorystów”. CNN nie może niezależnie zweryfikować tych twierdzeń.

W rozmowie z „The Week” stacji ABC doradca Białego Domu ds. komunikacji ds. bezpieczeństwa narodowego, John Kirby, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby to posunięcie było oznaką zbliżającej się nowej operacji, a raczej „odpoczynkiem i przezbrajaniem”.

„Są na miejscu od czterech miesięcy. Słyszeliśmy, że są zmęczeni i potrzebują odnowienia”.

Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Izraela, ale wywierają presję na ten kraj, aby zrobił więcej w celu ochrony ludności cywilnej i umożliwienia pomocy.

W tym tygodniu podczas rozmowy telefonicznej W rozmowie między prezydentem USA Joe Bidenem a premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Biden wezwał Netanjahu do podjęcia kroków w celu poradzenia sobie z kryzysem lub poniesienia konsekwencji.

READ  Rosja porwała zastępcę szefa zaporoskiej elektrowni atomowej, donosi Ukraina

Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Ludzie chodzą obok uszkodzonych i zniszczonych budynków w Khan Yunis 7 kwietnia po wycofaniu przez Izrael swoich wojsk lądowych z tego obszaru.

Mohammed Abed/AFP/Getty Images

Rośnie międzynarodowa presja na Izrael, a bliski sojusznik USA żąda większych wysiłków w celu ochrony ludności cywilnej.

IDF rozpoczęły kampanię przeciwko Hamasowi w północnej Gazie wkrótce po atakach z 7 października, w których zginęło około 1200 osób. Na początku wojny izraelskie wojsko uznało Khan Younis za bezpieczniejszą strefę i nalegało, aby mieszkańcy północnej Strefy Gazy szukali tam schronienia.

Jednak w miarę jak IDF coraz bardziej skupiało się na południu, miasto stało się polem bitwy.

1 grudnia izraelskie wojsko przypuściło masowy nalot na Khan Younis i zrzuciło do miasta ulotki wzywające mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji.

Od tego czasu trwały intensywne walki, które spustoszyły okolicę. Podczas wizyty na miejscu na początku tego roku CNN stwierdziła, że ​​budynki zostały całkowicie zniszczone lub nie dało się ich naprawić.

IDF twierdzi, że miasto jest bastionem Hamasu, dodając, że sieć tuneli pod budynkami cywilnymi w mieście była prawdopodobnie miejscem, z którego Hamas planował ataki z 7 października. Miasto jest rodzinnym miastem przywódcy Hamasu w Gazie. Yahya Sinwar.

Hamas zaprzeczył ukrywaniu się w szpitalach i innych obiektach cywilnych, a CNN nie może niezależnie zweryfikować żadnego z tych twierdzeń.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *