Connect with us

Nauka

Po dwóch zabiegach Elon Musk mówi, że odwiedzi miejsca startowe SpaceX na Florydzie

Published

on

W piątek wieczorem zegar odliczający tykał równomiernie dla rakiety Falcon 9 i osiągnął T-2 sekundy, zanim wystrzelenie cennego satelity Globalnego Systemu Pozycjonowania zostało przerwane. To był drugi raz z rzędu, w ciągu zaledwie dwóch dni, kiedy start Falcona 9 został odwołany, a do odliczania pozostało zaledwie kilka sekund.

„Nieoczekiwany odczyt czujnika naziemnego” spowodował automatyczne przerwanie startu Starlink w czwartek o godzinie T-18 sekund. W piątek wieczorem, według założyciela SpaceX, Elona Muska, „nieoczekiwany wzrost ciśnienia w generatorze gazu w maszynach wirnikowych” spowodował szorowanie. W tym przypadku maszyna wirnikowa zwiększa ciśnienie gazu wpływającego do „generatora gazu”, który z kolei jest małym silnikiem napędzającym większy silnik rakietowy Merlin.

Więc, co się dzieje? SpaceX wystrzelił teraz swoją rakietę Falcon 9 ponad 90 razy, a przed tym tygodniem ostatnie opóźnienia wynikały prawie wyłącznie z pogody, a nie problemów technicznych z rakietą lub jej systemami naziemnymi.

Musk najwyraźniej też chce wiedzieć. Po szorowaniu jeden po drugim, udał się na Twittera, aby ogłosić, że odwiedzi dwa miejsca startowe firmy na Florydzie: jedno na Cape Canaveral Air Force Station (miejsce, w którym odbywały się piątkowej nocy) i jedno w Kennedy Space Center (gdzie misja Starlink czeka na drugą próbę startu).

Wizyta w przyszłym tygodniu

Musk chciałby, aby SpaceX zwiększył swoją kadencję tak, aby w 2021 roku mógł osiągnąć 48 startów, co podwoiłoby poprzedni rekord firmy pod względem całkowitej liczby misji w ciągu jednego roku. Techniczne środki zaradcze, takie jak te w tym tygodniu, zapobiegłyby temu. Osiągnięcie częstych startów będzie wymagało płynnych operacji.

„W ten weekend robimy szeroki przegląd miejsca startu, napędu, konstrukcji, awioniki, zasięgu i ograniczeń regulacyjnych”, Musk napisał na Twitterze. „W przyszłym tygodniu będę także na Cape, aby osobiście sprawdzić sprzęt”.

READ  Jean M. Puhalla 1933-2021 | Wiadomości, sport, praca

Ta wizyta jest godna uwagi, ponieważ Musk spędza obecnie większość czasu w Boca Chica w Teksasie, pracując nad systemem startowym nowej generacji, Starship. Teraz przez jakiś czas będzie skupiał się ponownie na Falcon 9.

Będzie to miało znaczenie, ponieważ Musk naprawdę służy zarówno jako dyrektor generalny SpaceX, jak i jego główny inżynier. Prowadzi dyskusję na wszystkich spotkaniach technicznych wyższego szczebla, czy to w swojej wykonawczej sali konferencyjnej w fabryce SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, czy w większym pokoju w Boca Chica.

Zawsze był i pozostaje siłą ożywiającą techniczną doskonałość SpaceX. Kiedy Musk jest gdzieś, wszystko jest gotowe. Ciągle idzie naprzód, pytając, dlaczego nie można zrobić czegoś szybciej, lepiej lub taniej. Potrafi motywować pracowników do dotrzymywania pozornie niemożliwych terminów. Przybywając na Florydę, Musk niezbyt subtelnie przypomina swojemu zespołowi startowemu o swoich oczekiwaniach, a także wykorzystuje swoją wiedzę techniczną do niezliczonych wyzwań związanych z wystrzeliwaniem rakiet na czas.

SpaceX wkrótce powinno mieć kolejną okazję. Misja firmy Starlink-12, teraz dwukrotnie opóźniona (raz z powodu złej pogody i raz z powodu problemów z systemami naziemnymi), ma wystartować w poniedziałek, 5 października, o godzinie 7:46 EDT (11:46 UTC). Będziemy oglądać – z wielkim zainteresowaniem.

Obraz aukcji według Trevor Mahlmann dla Ars Technica

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *