Connect with us

technologia

Po 50 latach Stany Zjednoczone powrócą na Księżyc 25 stycznia

Published

on

Po 50 latach Stany Zjednoczone powrócą na Księżyc 25 stycznia

Ten artykuł został zrecenzowany przez Science X proces redakcyjny
I Wytyczne.
redaktor przy jednoczesnym zapewnieniu wiarygodności treści wyróżnili następujące atrybuty:

sprawdzone fakty

renomowana agencja informacyjna

Korekta

System rakiet kosmicznych Artemis-1 wystartuje w listopadzie 2022 r. z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

× zamknąć

System rakiet kosmicznych Artemis-1 wystartuje w listopadzie 2022 r. z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

Ponad 50 lat po ostatniej misji Apollo Stany Zjednoczone ponownie spróbują wylądować na Księżycu 25 stycznia, powiedział szef prawdopodobnie pierwszej prywatnej firmy, która pomyślnie wyląduje na powierzchni Księżyca.

Lądownik o nazwie Peregrine nie będzie miał nikogo na pokładzie. Został opracowany przez amerykańską firmę Astrobotic, której dyrektor generalny John Thornton powiedział, że będzie wyposażony w instrumenty NASA do badania środowiska Księżyca przed załogowymi misjami NASA Artemis.

Kilka lat temu NASA zdecydowała się zlecić amerykańskim firmom wysłanie eksperymentów naukowych i technologii na Księżyc – program o nazwie CLPS.

Te kontrakty o stałej cenie mają umożliwić rozwój gospodarki księżycowej i świadczenie usług transportowych po niższych kosztach.

„Jednym z największych wyzwań związanych z tym, co próbujemy tutaj zrobić, jest próba wystrzelenia i lądowania na powierzchni Księżyca za ułamek tego, co w innym przypadku by to kosztowało” – powiedział Thornton w środę na konferencji prasowej w siedzibie swojej firmy w Pittsburghu. .

„Tylko około połowa misji na powierzchnię Księżyca zakończyła się sukcesem” – powiedział.

„Jest to więc z pewnością ogromne wyzwanie. Na każdym etapie będę jednocześnie przerażony i podekscytowany.

Wystrzelenie zaplanowano na 24 grudnia na Florydzie wraz z pierwszym lotem nowej rakiety grupy przemysłowej ULA o nazwie Vulcan Centaur.

Sonda będzie potrzebowała „kilku dni”, zanim dotrze na orbitę księżycową, ale będzie musiała poczekać do 25 stycznia przed lądowaniem, aby warunki oświetleniowe w miejscu docelowym były odpowiednie, powiedział Thornton.

READ  Przedstawiamy okulary TORUS

Zejście odbywa się autonomicznie, bez interwencji człowieka, ale jest monitorowane z centrum kontroli firmy.

Wiosną japoński start-up ispace próbował jako pierwsza prywatna firma wylądować na Księżycu, ale misja zakończyła się katastrofą. Izrael również poniósł porażkę w 2019 r. Tylko czterem krajom udało się wylądować na Księżycu: USA, Rosja, Chiny, a ostatnio Indie.

Oprócz Astrobotic NASA podpisała kontrakty z innymi firmami, takimi jak Firefly Aerospace, Draper i Intuitive Machines.

Ten ostatni ma wystartować na pokładzie rakiety SpaceX w styczniu.

„Przywództwo NASA zdaje sobie sprawę z ryzyka i zaakceptowało fakt, że niektóre z tych misji mogą się nie powieść” – powiedział Chris Culbert, kierownik programu CLPS.

„Ale nawet jeśli nie każde lądowanie zakończy się sukcesem, CLPS wywarł już wpływ na infrastrukturę komercyjną niezbędną do zbudowania gospodarki księżycowej” – powiedział.

W ramach programu Artemis NASA chce zbudować bazę na powierzchni Księżyca.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *